Polska o oczko niżej w raporcie Global Talent Competitiveness Index

WST
opublikowano: 05-02-2018, 10:33

W najnowszym raporcie Global Talent Competitiveness Index 2018, Polska zajęła 39 miejsce na 118 przebadanych krajów pod względem atrakcyjności dla rozwoju i pozyskiwania utalentowanych pracowników. Oznacza to spadek o jedną pozycję względem poprzedniego zestawienia.

Analiza opracowana przez Adecco podkreśla, że choć pozycję można postrzegać jako dobre osiągnięcie, Polsce „grozi” stabilność, mogąca oznaczać ryzyko słabych perspektyw poprawy sytuacji w przyszłości.

Spadek o zaledwie jedno miejsce oznacza stabilność, ale w czasie kiedy z rodzimej gospodarki płyną dobre dane makroekonomiczne, powinniśmy liczyć na więcej. Jestem przekonana o tym, że potencjał Polski jest wyższy, a obecna stabilizacja okaże się punktem wyjściowym do rozwoju – ocenia Anna Wicha,  dyrektor generalna Adecco Polska.

Badanie obejmuje takie wskaźniki jak zdolność do wykształcenia i utrzymania utalentowanych pracowników, dostęp do odpowiedniej kadry oraz umożliwienie utalentowanym pracownikom rozwoju.

W tym przypadku nie odnotowano większych zmian wśród liderów zestawienia. Wciąż pierwsze miejsce zajmuje Szwajcaria, niemalże ex aequo z Singapurem. Na kolejnej pozycji znajdują się Stany Zjednoczone Ameryki, którym od ubiegłego roku udało się zepchnąć z podium Wielką Brytanię. Zjednoczonemu Królestwu szkodzi przede wszystkim niepewność dotycząca brexitu, co prowadzi do przenosin wielu firm finansowych na kontynent, a co za tym idzie migracje miejsc pracy i możliwości rozwoju.

Polska zasadniczo nie zmieniła swojego miejsca w rankingu. Wyprzedzamy takie kraje jak Arabia Saudyjska, Węgry czy Chiny, pozostając jednak w tyle za Estonią i Czechami. 

Zgodnie z badaniem Polska świetnie sobie radzi z rozwojem własnych  talentów, ma jednak wciąż problem z przyciąganiem zagranicznych specjalistów – zajmuje pod tym względem 61 miejsce. Dane Adecco wskazują, że Polska uzyskuje bardzo dobre oceny tolerancji dla mniejszości, ale jest nieprzyjazna imigrantom. 

Drugą stroną medalu jest zdolność do utrzymania talentów w kraju. Ta umiejętność została oceniona średnio, a Polska zajmuje 43 miejsce. Z kolei zajmujemy 29 miejsce na świecie pod względem dostępu do kadry technicznej. Potencjał ten jest jednak marnowany przez brak odpowiednich warunków do rozwoju innowacyjności. 

Więcej w załączniku>>Raport GTCI 2018

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane