Polska otrzyma dodatkowo prawie 8 mld euro z funduszy UE

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 23-10-2006, 16:07

Prawie 8 mld euro dodatkowo otrzyma Polska z funduszy Unii Europejskiej - poinformował premier Jarosław Kaczyński.

Prawie 8 mld euro dodatkowo otrzyma Polska z funduszy Unii Europejskiej - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie premier Jarosław Kaczyński.

Jak dodał, dodatkowe środki z funduszy europejskich przypadną Polsce z tytułu indeksacji kwoty wcześniej przyznanej pomocy na lata 2007-2013 (59,5 mld euro).

Dofinansowanie z funduszy strukturalnych i spójności UE podlega tzw. aktualizacji cenowej. Pod koniec ubiegłego roku na szczycie UE Polska wynegocjowała 59,5 mld euro wsparcia na lata 2007-2013. Kwota ta została po raz kolejny przeliczona, celem skorygowania o inflację. Jak wynika z aktualnych szacunków resortu rozwoju, zastosowanie tzw. przelicznika inflacyjnego pokazało, że wsparcie z UE na lata 2007-2013 liczone w cenach bieżących wynosi teraz ok. 67,3 mld euro.

Na konferencji J.Kaczyński wyjaśnił, jak rząd zamierza rozdysponować te pieniądze. Ok. 1 mld 900 mln euro przeznaczone zostanie na poprawę dostępności internetu, zwłaszcza w małych miejscowościach i na terenach wiejskich; część środków pochłonie budowa polskiego odcinka rurociągu Odessa-Brody, a część zostanie przeznaczona na połączenia centrum kraju m.in. ze Szczecinem i Wrocławiem za pomocą autostrad i dróg szybkiego ruchu - powiedział.

Dodał, że część środków zostanie też przeznaczona na realizację projektu "mostu energetycznego z Litwy przez Polskę do Niemiec".

600 mln euro przypadnie Małopolsce, Wielkopolsce oraz regionowi górnośląskiemu w ramach dodatkowej pomocy regionalnej. Chodzi o zrekompensowanie tym województwom "potencjalnych strat", jakie poniosły one po przyjęciu przez rząd sposobu podziału ok. 16 mld euro unijnego wsparcia dla polskich regionów po 2007 r. Przyjęty sposób podziału pieniędzy preferował województwa biedniejsze, zwłaszcza o wysokiej stopie bezrobocia.

Obecna na konferencji szefowa resortu rozwoju regionalnego zajmującego się funduszami unijnymi, Grażyna Gęsicka, podkreśliła, że od czasu powołania jej ministerstwa (listopad 2005 r.) kilkakrotnie wzrosła kwota unijnych dotacji przekazanych polskim firmom, organizacjom i samorządom.

W listopadzie ub.r. wynosiła ona ok. 4,3 proc. z 12,8 mld euro przyznanych Polsce przez UE na lata 2004-2006. Aktualne dane resortu mówią, że na konta beneficjentów przekazano już 23 proc. tych środków. (DI, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Polska otrzyma dodatkowo prawie 8 mld euro z funduszy UE