Polska podkreśla znaczenie dywersyfikacji źródeł energii dla UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-01-2006, 15:29

Polska opowiada się za daleko idącą dywersyfikacją dostaw źródeł energii, w tym gazu i takie stanowisko przedstawiła w środę na zwołanym w trybie pilnym w Brukseli spotkaniu ekspertów ds. energetycznych z 25 krajów UE - powiedziała po spotkaniu szefowa departamentu bezpieczeństwa energetycznego w Ministerstwie Gospodarki Halina Bownik Trymucha.

Polska opowiada się za daleko idącą dywersyfikacją dostaw źródeł energii, w tym gazu i takie stanowisko przedstawiła w środę na zwołanym w trybie pilnym w Brukseli spotkaniu ekspertów ds. energetycznych z 25 krajów UE - powiedziała po spotkaniu szefowa departamentu bezpieczeństwa energetycznego w Ministerstwie Gospodarki Halina Bownik Trymucha.

    Dodała, że Polska przedstawiła także ocenę własnej sytuacji w zakresie zapasów gazu. Powiedziała, że obecne zapasy starczyłyby na ok. 30 dni, ale trzeba wziąć pod uwagę, że jest to dopiero początek zimy, kiedy zużycie gwałtownie wzrasta, stąd zapasy są jeszcze duże. Ogółem Polska zakłada, że zapasy powinny wynosić 3 proc. rocznego krajowego zużycia, wynoszącego ok. 13 mld metrów sześciennych.

    Bownik Trymucha podkreśliła, że w wyniku kryzysu gazowego między Rosją i Ukrainą nie zostały w Polsce narażone na szwank dostawy dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, które ze względów technologicznych potrzebują ciągłości dostaw.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane