Polska porażka w sporze z Volkswagenem

opublikowano: 27-11-2017, 11:52

Sąd oddalił próbę powództwa zbiorowego przeciwko niemieckiemu koncernowi. Autorzy pozwu zapowiadają odwołanie.

Nic nie wyszło z próby wyciągnięcia konsekwencji za diselgate przed polskim sądem. Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił pozew zbiorowy przeciwko Volkswagenowi AG z siedzibą niemieckim Wolfsburgu. Sam pozew określił przy tym jako niechlujny.

Volkswagen, silnik TDI, diesel
Zobacz więcej

Volkswagen, silnik TDI, diesel fot. Bloomberg

- W pozwach grupowych obligatoryjne jest reprezentowanie strony przez zawodowego pełnomocnika. Celowo mówię zawodowego, a nie profesjonalnego, bo jak widać nie oznacza to tego samego – podkreślała sędzia Joanna Bitner, przewodnicząca trzyosobowego składu orzekającego.

Sąd zajmował się sprawą na wniosek Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych przez Spółki Grupy Volkswagen AG. Dziewięcioro z piętnaściorga założycieli stowarzyszenia związana jest z kancelarią prawną Świeca i Wspólnicy. 

- Oczywiście będziemy się odwoływać. Zobaczymy co będzie napisane w pisemnym uzasadnieniu. W innych krajach dopiero w drugich instancjach zapadały orzeczenia korzystne dla poszkodowanych – komentuje mecenas Jacek Świeca.

Pozew to pokłosie ujawnienia procederu montowania w samochodach produkowanych przez koncern Volkswagen oprogramowania, pozwalającego na manipulację wynikami pomiarów emisji spalin. Software wyłączał w silnikach diesla system neutralizowania tlenków azotu podczas normalnej eksploatacji samochodu i włączał go po rozpoznaniu, że silnik poddawany jest testom. We wrześniu 2015 r. sprawę wykryły amerykańskie władze. Za oceanem niemiecki koncern zgodził się zapłacić gigantyczne odszkodowania, a jeden z jego inżynierów usłyszał nawet wyrok więzienia. Nawet w Niemczech urzędnicy podjęli decyzję o niedopuszczeniu do ruchu jednego z modeli aut. Polskie urzędy na razie nie nałożyły na Volkswagena żadnych sankcji.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu