Polska pozwana do trybunału za nieprzestrzeganie prawa portowego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-12-2005, 15:05

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek o wniesieniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Polsce - chodzi o  nieprzestrzeganie unijnego prawa portowego, które mówi o ograniczeniu odpadów zrzucanych przez statki do morza.

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek o wniesieniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Polsce - chodzi o  nieprzestrzeganie unijnego prawa portowego, które mówi o ograniczeniu odpadów zrzucanych przez statki do morza.

    Celem dyrektywy, której nieprzestrzeganie zarzuca Polsce Bruksela jest ochrona środowiska morskiego. Przyjęta w 2000 roku dyrektywa nakazuje, by kraje członkowskie zapewniły statkom korzystających z unijnych portów dostęp do urządzeń odbierających i przetwarzających odpady.

    "Kapitanowie statków muszą przestrzegać nałożonych zobowiązań dotyczących odpadów a państwa członkowskie muszą realizować zobowiązania związane z udostępnianiem urządzeń do przetwarzania tych odpadów" - oświadczył odpowiedzialny za transport wiceprzewodniczący Komisji Jacques Barrot.

    Polska miała obowiązek wprowadzić przepisy dyrektywy do prawa krajowego oraz opracować plany odbioru i utylizacji odpadów  dla wszystkich portów do dnia 1 maja 2004 roku.

    Decyzja o pozwaniu Polski zapadła 13 grudnia natomiast w poniedziałek Komisja ja ujawniła. Zgodnie z unijnymi procedurami, KE ujawnia takie decyzji dopiero przekazaniu stosownej informacji do stolicy zainteresowanego kraju.

    To już drugi przypadek, kiedy Komisja Europejska zdecydowała się wnieść przeciwko Polsce sprawę do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Poprzedni, sprzed tygodnia, dotyczył łamania prawa telekomunikacyjnego. Jeśli Polska sprawy przegra, co jest wielce prawdopodobne, wówczas grożą jej olbrzymie kary finansowe. Chyba że w międzyczasie dostosuje prawo krajowe do unijnych wymogów.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane