Polska propozycja Traktatu Bezpieczeństwa Energetycznego

Polska Agencja Prasowa SA
16-03-2006, 13:14

W dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego UE potrzebuje zasady solidarności - "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" - wynika z polskiej propozycji Traktatu Bezpieczeństwa Energetycznego. Polityka energetyczna UE będzie jednym z tematów unijnego szczytu 23-24 marca w Brukseli.

W dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego UE potrzebuje zasady solidarności - "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" - wynika z polskiej propozycji Traktatu Bezpieczeństwa Energetycznego. Polityka energetyczna UE będzie jednym z tematów unijnego szczytu 23-24 marca w Brukseli. Podczas spotkania Polska będzie starała się zyskać poparcie dla swojej propozycji Traktatu Bezpieczeństwa Energetycznego Europy.

Założenia traktatu przedstawił w poniedziałek ministrom ds. energetyki krajów UE w Brukseli, wiceminister gospodarki Piotr Naimski. W czwartek PAP otrzymała z Ministerstwa Gospodarki tekst jego wystąpienia.

Wynika z niego, że Polska dostrzega potrzebę "stworzenia na poziomie międzyrządowym mechanizmu zarządzania kryzysowego w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego w poszczególnych krajach europejskich".

Poza tym Polska proponuje, by pomoc w ramach tego traktatu była oferowana krajom, których bezpieczeństwo energetyczne jest zagrożone. Gwarantowałby to odpowiedni mechanizm decyzyjny i polityczne zobowiązania obowiązujące część państw UE i NATO i inne organizacje zaangażowane w branżę energetyczną. Ten mechanizm, według polskiej propozycji, powinien być oparty na zasadzie solidarności - jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.

Według polskiego rządu, należy zmienić sposób mówienia o bezpieczeństwie narodowym i bezpieczeństwie energetycznym. "Ważne jest, byśmy zgodzili się, że bezpieczeństwo energetyczne nie może być pozostawione wyłącznie mechanizmom rynkowym i nie może być traktowane wyłącznie w kategoriach komercyjnych. Jest to część bezpieczeństwa narodowego i musi być rozpatrywana w kategoriach politycznych" - czytamy w dokumencie przysłanym PAP.

Jednocześnie - według Polski - "zaproponowane rozwiązanie nie powinno naruszać mechanizmów rynkowych".

Polski projekt zakłada, że budowa infrastruktury koniecznej dla udzielenia niezbędnej pomocy zagrożonemu państwu byłaby finansowana z małego budżetu kontrolowanego przez kraje - strony układu. Zwrot kosztów państwom lub firmom uczestniczącym w pomocy zagrożonemu krajowi odbywałby się ex post.

Polska w swoim stanowisku podkreśla, że jej celem nie jest kolejna duża organizacja zajmująca się bezpieczeństwem energetycznym. "To, czego nam potrzeba, to mechanizm, który może zostać podjęty przez UE i inne organizacje zaangażowane w branżę energetyczną.  Ten mechanizm powinien być oparty na zasadzie solidarności, takiej jaką znamy ze zmodyfikowanego Traktatu Brukselskiego (Traktat brukselski, podpisany w1948 w Brukseli między krajami Beneluksu oraz Francją i Wielką Brytaniąskierowany był przeciwko wszelkiej agresji na teren któregoś z państw i zobowiązywał resztę do wzajemnej pomocy w takim wypadku -PAP).

Rząd polski zwraca uwagę, że kwestie bezpieczeństwa energetycznego są różnie postrzegane przez poszczególne państwa członkowskie i wiele z nich nie widzi potrzeby udziału w tej inicjatywie. "Mając to na uwadze, naszą propozycję adresujemy do wszystkich członków UE i NATO, nie oczekując formalnej decyzji tych organizacji w tej sprawie" - czytamy w komunikacie.

Jak czytamy w tekście wystąpienia ministra, "nie ma przeszkód, by mechanizm stworzony na mocy proponowanego przez Polskę porozumienia nie mógłby w przyszłości być włączony do dorobku instytucjonalno-prawnego UE. W tej kwestii mamy już przykład dobrego precedensu, jakim jest układ z Schengen".

W dokumencie podkreślono jednak, że "porozumienie nie ingerowałoby w suwerenne decyzje państw dotyczące energy mix oraz źródeł i tras dostaw nośników energii oraz nie będzie sprzeczne ze zobowiązaniami ciążącymi na jego członkach z racji członkostwa w UE lub NATO".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Polska propozycja Traktatu Bezpieczeństwa Energetycznego