Polska protestuje przeciwko energetycznym inwestycjom UE

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 12-06-2006, 18:43

Polska protestuje przeciwko finansowaniu z unijnego budżetu kontrowersyjnych projektów energetycznych. Takie stanowisko przedstawiła w Luksemburgu minister spraw zagranicznych Anna Fotyga.

Polska protestuje przeciwko finansowaniu z unijnego budżetu kontrowersyjnych projektów energetycznych. Takie stanowisko przedstawiła w Luksemburgu minister spraw zagranicznych Anna Fotyga.

Szefowa polskiej dyplomacji nawiązała do planowanej konkluzji rozpoczynającego się w czwartek unijnego szczytu. Znalazł się tam zapis, że Unia Europejska w pełni popiera projekty, które pozwalają na zróżnicowanie źródeł energii.

 Taki zapis nie podoba się Polsce, bo - jak tłumaczył rzecznik MSZ Andrzej Sadoś - otwiera on drogę także projektom, które wzbudzają kontrowersje w innych krajach. Przykładem takiego projektu jest budowa rosyjskiego-niemieckiego gazociągu na dnie Bałtyku.

Stanowisko polskiej minister spraw zagranicznych poparli szefowie dyplomacji także z innych krajów, choć rzecznik MSZ nie chciał mówić, jakich. Już wcześniej przeciwko kontrowersyjnym projektom energetycznym występowały rządy państw z Europy Środkowo-Wschodniej.

IAR

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane