Czytasz dzięki

Polska przeprowadza teraz około 6 tys. testów na dobę

PAP, DI
opublikowano: 04-04-2020, 14:21

W tej chwili robimy ok. 6 tys. testów na dobę; możliwości laboratoriów są znacznie większe - przekazał w sobotę minister zdrowia Łukasz Szumowski.

"W tej chwili testujemy około 6 tys. na dobę. Możliwości laboratoriów są znacznie większe. W tej chwili w laboratoriach jest już na miejscu 150 tys. testów. Kolejne 500 tys. jest zakontraktowane. W sumie mamy zakontraktowanych blisko 800 tys. tych testów genetycznych oczywiście" - podkreślił na konferencji prasowej Szumowski.

Zobacz więcej

Personel medyczny walczy z koronawirusem na pierwszym froncie

Bartlomiej Kudowicz/FORUM

Dodał, że w Polsce są także testy immunologiczne, tzw. szybkie testy, które zostały dostarczone do szpitali "w celu przebadania, sprawdzenia, jak one będą sprawdzały się w polskich warunkach".

"Te wszystkie dane mówią o tym, że chcemy, żeby jak najszybciej i jak najwięcej testować" - zapowiedział minister. Zwrócił uwagę, że "medycy mają szybką ścieżkę testowania". "Jak popatrzymy na cyfry, na liczby, u nas jest około 5 proc. dodatnich wyników w całej puli testów, w innych krajach te cyfry wahają się od 7,5 w Izraelu, 6 w Czechach, a we Francji czy w Wielkiej Brytanii wręcz sięgają powyżej 20 proc." - podkreślił Szumowski.

Ocenił, że "to nadal pokazuje, że na ilość zakażonych u nas robi się tych testów stosunkowo dużo, ale - jak mówił - ta ilość będzie zwiększana "w ramach możliwości całego systemu, w ramach możliwości laborantów i diagnostów laboratoryjnych".

Minister zdrowia poinformował, że w sobotę zostało wydane zarządzenie Narodowego Funduszu Zdrowia, zgodnie z którym każdy szpital miał prawo przeprowadzać testy dla swoich pacjentów i swojego personelu. "Chcemy, żeby już jak najszerzej te testy docierały do ludzi, do personelu medycznego" - powiedział Szumowski. "Od dzisiaj wszystkie szpitale w Polsce będą mogły mieć zapłacone przez NFZ za wykonane testy na rzecz swoich pacjentów i na rzecz swoich pracowników, czyli nie tylko szpitale zakaźne, nie tylko sanepidy, ale już teraz wszystkie jednostki w Polsce" - wskazał minister. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane