Polska znów spadła w rankingu Doing Business

opublikowano: 24-10-2019, 09:03

W rankingu Doing Business 2020 Polska znalazła się na 40. miejscu wśród państw najbardziej przyjaznych biznesowi pod względem regulacji.

Tym samym jest to już trzeci spadek z rzędu. Rok temu polska gospodarka plasowała się jeszcze na 33. miejscu rankingu, a dwa lata temu na 27.

Zobacz więcej

Marek Wiśniewski

Z 10 obszarów, w których ekonomiści Banku Światowego oceniali światowe gospodarki, Polska najlepiej wypadła w obszarze handlu zagranicznego - uzyskała maksymalną notę 100 pkt, co dało Polsce 1. miejsce, ex aequo z innymi krajami. Nieco gorzej oceniono łatwość rozwiązywania kwestii niewypłacalności (25.) i uzyskiwania kredytu (37.).

Najgorzej Polska wypada w obszarze oceniającym łatwość otwierania biznesu (128. miejsce) oraz rejestracji nieruchomości (92.).

W rankingu Doing Business 2020 Bank Światowy przyznał Polsce 76,4 pkt na 100, co dało 40. lokatę na świecie. W regionie lepiej od Polski wypadły m.in. Litwa (11.), Estonia (18.) i Łotwa (19.), a gorzej Czechy (41.), Słowacja (45.) oraz Rumunia (55.).
Liderem rankingu Doing Business 2020 jest Nowa Zelandia, przed Singapurem i przed Hongkongiem. Najgorzej w całym zestawieniu wypadła natomiast Somalia, która znalazła się na 190. pozycji w zestawieniu. 

Co łączy 20 najlepiej ocenianych gospodarek, to między innymi powszechność stosowania systemów elektronicznych – możliwość założenia, przedsiębiorstwa online, posiadanie e-platform ewidencjonowania podatków. Co więcej, 11 z nich posiada e-procedury dotyczące uzyskiwania pozwoleń budowlanych

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu