Polska spółka pomoże rozbudować lotnisko w Abu Zabi

GSU
opublikowano: 16-05-2018, 12:05
aktualizacja: 16-05-2018, 12:08

Spółka Sito Poland z Gdyni podpisała umowę partnerską z firmą konsultingową iTech z Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Polscy informatycy specjalizujący się w Systemach Informacji Geograficznej, będą wspomagali rozbudowę jednego z największych na świecie portów lotniczych.

Umowa dotyczy dostarczania przez gdyńską firmę rozwiązań i usług IT m.in. na potrzeby projektu rozbudowy portu lotniczego w Abu Zabi. Sito zwróciło na siebie uwagę arabskich partnerów (iTech), bo realizowało systemy map przestrzennych integrujących wiele różnorodnych danych dla kilkudziesięciu miast i miejscowości w całej Finlandii. Na liście klientów znajdują się m.in. samorządy z Helsinek, Espoo, czy Tampere. 

Nie będzie to pierwszy projekt Sito Poland związany z transportem lotniczym. Wcześniej spółka uczestniczyła w projekcie rozwoju portu lotniczego w Helsinki-Vantaa. Polscy informatycy przygotowywali oprogramowanie i wizualizacje, które wykorzystane zostały podczas realizacji inwestycji wartej ponad 900 mln euro i obejmującą swym zasięgiem teren wielkości 90 boisk piłkarskich.

Sito Poland, to spółka z branży IT z siedzibą w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.  W Polsce firma jest jednym z pionierów w tworzeniu wirtualnej rzeczywistości (VR) i systemów informacji geograficznej (GIS – ang. Geografic Information Systems). Z kolei swój pierwszy projekt w technologii VR w gdyńscy informatycy realizowali w 2006 roku. 

Spółka obecnie jest częścią Sitowise - jednej z największych fińskich firm konsultingowych zajmujących się projektowaniem oraz zarządzaniem projektami z zakresu infrastruktury, mieszkalnictwa, transportu, ochrony środowiska i usług. Większość udziałów – 60 proc. należy do polaków, a pozostałe 40 proc. do fińskiego udziałowca. Rdzeń działu IT (Visual Reality oraz GIS) mieści się w Gdyni i w oddziale w Bydgoszczy. 

Lotnisko w ZEA jest jednym z najszybciej rozwijających się portów na świecie. Obecnie obsługuje 20 milionów pasażerów rocznie.  W Abu Zabi trwają teraz prace wykończeniowe na Terminalu 3, w głównym budynku i centrum lotniska. Inwestycja jest wyceniana na 1 mld dolarów USA. Otwarcie nowego terminalu jest przewidziane na 2019 r.

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GSU

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / IT&Internet / Polska spółka pomoże rozbudować lotnisko w Abu Zabi