Polska sprzedała 15-letnie euroobligacje za 1,5 mld euro

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 31-03-2005, 20:41

Polska sprzedała w czwartek 15-letnie euroobligacje o wartości 1,5 mld euro. Większość wpływów z emisjima zostać przeznaczona na spłatę długu wobec Klubu Paryskiego - poinformował PAP wiceminister finansów Wiesław Szczuka.

Polska sprzedała w czwartek 15-letnie euroobligacje o wartości 1,5 mld euro. Większość wpływów z emisjima zostać przeznaczona na spłatę długu wobec Klubu Paryskiego - poinformował PAP wiceminister finansów Wiesław Szczuka.

    "Jest to ponowne otwarcie (emisji-PAP) tej samej obligacji, którą sprzedawaliśmy w styczniu (tego roku-PAP). Wówczas było to 3 mld euro, teraz dołożyliśmy dodatkowe 1,5 mld euro" - powiedział PAP wiceminister.

    Resort na początku stycznia tego roku uplasował na rynku 15-letnie euroobligacje o wartości 3 mld euro. Popyt na te papiery wynosił wówczas 5,5 mld euro.

    Agentami emisji są banki: BNP Paribas, Citigroup i Dresdner Kleinwort Wasserstein. Euroobligacje kupowały instytucje finansowe, m.in. z branży ubezpieczeniowej i fundusze inwestycyjne.  "To jest kilkadziesiąt podmiotów. Są to fundusze inwestycyjne i ubezpieczeniowe. Jest to typowy skład, są to instytucje niemieckie, francuskie; dość istotny udział jest też podmiotów skandynawskich" - powiedział Szczuka.

    Wiceminister dodał, że wpływy z emisji w zdecydowanej części zostaną przeznaczone na pokrycie operacji przedterminowej spłaty długu wobec Klubu Paryskiego. Polska dziś miała zapłacić 3,3 mld euro z tego tytułu. Łączna wartość zadłużenia wobec Klubu to 12,3 mld euro.

    Wiceminister dodał, że w najbliższym czasie uruchomiona zostanie transakcja sprzedaży obligacji nominowanych we frankach szwajcarskich. "W dalszym ciągu jest to przedmiotem naszych rozważań" - powiedział.

    Według wcześniejszych deklaracji Ministerstwo Finansów planuje emisję obligacji na rynku szwajcarskim, podobną do tej z ubiegłego roku, kiedy to sprzedano papiery o wartości 400 mln franków szwajcarskich.

    Jak powiedział PAP przed kilkoma tygodniami minister finansów Mirosław Gronicki, resort finansów nie wyklucza emisji obligacji m.in. w Kanadzie, Australii i Szwecji.  W ubiegłym roku Ministerstwo Finansów sprzedało w styczniu 5-letnie euroobligacje za 1,5 mld euro. Na początku marca sprzedało papiery o wartości 700 mln euro.

    Polska sprzedała także w maju 2004 roku pięcioletnie obligacje o wartości 50 mld jenów (449 mln USD) na rynku japońskim. Była to druga przeprowadzona przez Polskę emisja tzw. samurajów. Poprzednio emisja wyniosła 25 mld jenów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polska sprzedała 15-letnie euroobligacje za 1,5 mld euro