Czytasz dzięki

Polska straci status zielonej wyspy

Mariusz Zaród, Quercus TFI
opublikowano: 13-05-2020, 22:00

Pandemia, z którą mamy do czynienia, odcisnęła piętno nie tylko na życiu społecznym, ale także na aktywności gospodarczej.

Ostatnie tygodnie przyniosły kulminację wszystkich strachów. Obawy o wzrost liczby chorych, miejsca w szpitalach czy dostępność produktów pierwszej potrzeby przysłoniły inne problemy. Kiedy pierwszy strach minął, pojawił się drugi — o stan naszej gospodarki. Ekonomiści co kilka dni rewidowali w dół prognozy makroekonomiczne. Jasne stało się, że spadki PKB będą szybkie, mocne i dynamiczne, a powrót do poprzednich wartości zajmie więcej niż cztery kwartały. Pojawiła się chęć odmrożenia gospodarki. Priorytetem stało się utrzymanie zatrudnienia na jak najwyższym poziomie i ograniczenie liczby bankructw, zwłaszcza wśród najmniejszych przedsiębiorstw. Uruchomiono tarczę antykryzysową, płynnościową i finansową. Ale nie tylko polityka fiskalna pomaga w walce z kryzysem. W ramach polityki monetarnej NBP dwukrotnie obniżył stopy procentowe o 50 pkt baz., do rekordowo niskiego poziomu 0,5 proc. Kontynuuje również zakup obligacji skarbowych, do których powinny w najbliższym czasie dołączyć obligacje korporacyjne.

Inwestorzy chcą wierzyć w mocne i szybkie odbicie. Kwestią sporną pozostaje sposób wyjścia z recesji. Jedni uważają, że będzie on przypominał literę U, jeszcze inni obstawiają W, a najwięksi optymiści widzą literę V. Komisja Europejska w swoich najnowszych prognozach szacuje spadek polskiego PKB w 2020 r. na 4,3 proc., a następnie prognozuje wzrost o 4,1 proc. w 2021 r. W ten sposób zakończy się trwający prawie 30 lat nieustanny wzrost polskiej gospodarki. Nie będziemy już zieloną wyspą, jak podczas ostatniego kryzysu zadłużeniowego w strefie euro, ale w związku z ogromnymi pakietami pomocowymi skurczymy się mniej niż kraje ościenne i te w zachodniej części Europy.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zaród, Quercus TFI

Polecane