Polska Strefa Inwestycji dla sektora nowoczesnych usług

  • Materiał partnera
opublikowano: 16-05-2019, 11:47

Obecna regulacja dotycząca Polskiej Strefy Inwestycji od początku tworzona była z myślą o selektywnym podejściu do inwestycji, nacisk został położony na wzrost jakości projektów oraz promowanie zwiększenia wartości dodanej inwestycji - komentuje Jacek Bielawski, koordynator projektów w dziale obsługi inwestora, Krakowski Park Technologiczny.

Problemem poprzedniej regulacji dotyczącej specjalnych stref ekonomicznych był brak dostosowania do potrzeb zmieniającej się polskiej gospodarki. Projekty inwestycyjne o charakterze usługowym   miały utrudniony dostęp do zwolnień podatkowych. Zwolnienie z podatku przeznaczone było przede wszystkim dla projektów przemysłowych. Ponadto ustanawianie strefy na nieruchomościach, na których znajdowały się budynki biurowe wymagało długiego i skomplikowanego procesu. 

Jacek Bielawski, koordynator projektów w dziale obsługi inwestora, Krakowski Park Technologiczny.
Zobacz więcej

Jacek Bielawski, koordynator projektów w dziale obsługi inwestora, Krakowski Park Technologiczny. Fot, ARC

We wrześniu 2018 r. doszło do znaczących zmian przepisów. Polska Strefa Inwestycji (PSI) nadal polega na zwolnieniu podatkowym. Kosztem inwestycji dla firm usługowych może być koszt tworzenia nowych miejsc pracy. 

Warto zauważyć, że rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 sierpnia 2018 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji, zwiększa dostępność ulgi podatkowej, preferencyjnie traktując projekty usługowe. Najważniejsze zmiany w przepisach dotyczą: podmiotowego traktowania inwestycji, braku konieczności ustanowienia specjalnej strefy ekonomicznej w budynku biurowym, ponieważ zwolnienia dostępne są w każdym biurowcu w Polsce. Na nowo zdefiniowane zostały progi wejścia do PSI. Dla inwestycji w dużych miastach – takich jak Kraków – minimalne nakłady inwestycyjne dla projektów usługowych wynoszą zaledwie 5 mln zł. Obecna regulacja dotycząca Polskiej Strefy Inwestycji od początku tworzona była z myślą o selektywnym podejściu do inwestycji, nacisk został położony na wzrost jakości projektów oraz promowanie zwiększenia wartości dodanej inwestycji. W związku z powyższym, kryteria jakościowe są dostosowane do charakterystyki działalności firm usługowych. Modelowa inwestycja, mogąca uzyskać wsparcie w ramach PSI polega na utworzeniu centrum usług o zasięgu wykraczającym poza terytorium RP, w którym prowadzona jest działalność badawczo-rozwojowa, powstają wysokopłatne i stabilne miejsca pracy, realizowana jest współpraca z uczelniami, a pracownicy są wspierani w zdobywaniu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych. Powyższy opis charakteryzuje centra nowoczesnych usług biznesowych zlokalizowanych obecnie w Krakowie. Kryteria jakościowe dla firm usługowych zazwyczaj określają standard ich działalności, bezpośrednio wynikają z kultury korporacyjnej i nie stanowią przeszkody w uzyskaniu wsparcia w ramach PSI.

PSI jest najbardziej dostępnym narzędziem wsparcia nowych inwestycji, a Krakowski Park Technologiczny wyspecjalizował się w pomocy projektom z branż nowoczesnych usług.

Jacek Bielawski

koordynator projektów w dziale obsługi inwestora, Krakowski Park Technologiczny

6a41a6d8-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Podłącz się
Newsletter poświęcony internetowi, nowym technologiom, mediom społecznościowym oraz gadżetom.
ZAPISZ MNIE
Podłącz się
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter poświęcony internetowi, nowym technologiom, mediom społecznościowym oraz gadżetom.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MATERIAŁ PARTNERA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu