Polska też może się ubiegać o niższy VAT na pracochłonne usługi

19-01-2004, 15:41

PAP: Polska i inne nowe państwa członkowskie Unii Europejskiej mogą z powodzeniem ubiegać się o prawo do stosowania

niższej stawki podatku VAT na drobne, pracochłonne usługi.

Czas na oficjalne wnioski w tej sprawie nadejdzie w lutym, gdy Piętnastka zatwierdzi rozpatrywaną w tej chwili propozycję, żeby przedłużyć stosowanie takich stawek w dziewięciu obecnych państwach członkowskich.

Każdy z krajów Unii mógł wystąpić o zgodę na "eksperymentalne" wprowadzenie w 1999 roku obniżonego VAT na dwie z następujących kategorii usług: remonty prywatnych mieszkań; naprawy rowerów, obuwia i wyrobów ze skóry oraz ubrań i bielizny pościelowej i stołowej; mycie okien i sprzątanie w prywatnych domach; opieka nad dziećmi, osobami chorymi i starszymi oraz fryzjerstwo.

Stosowanie do nich obniżonej stawki VAT ma sprzyjać walce z bezrobociem i z szarą strefą, choć opracowania ekspertów Komisji Europejskiej tego nie potwierdzają.

Różne warianty opodatkowania wybrały wtedy Belgia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Luksemburg, Portugalia, Wielka

Brytania (tylko dla wyspy Man) i Włochy.

Zgodnie z grudniową propozycją Komisji Europejskiej, w lutym dojdzie zapewne do przedłużenia obowiązujących już stawek do końca 2005 roku, ale na razie tylko w tych państwach członkowskich, które się na to zdecydowały przed pięciu laty.

W lutym również nowe państwa członkowskie mogą zgłosić swoje postulaty, którym następnie Komisja musi nadać kształt konkretnej propozycji - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik Komisji Jonathan Todd.

W negocjacjach członkowskich Polska uzyskała już zgodę na stosowanie obniżonej stawki (7 proc.) na usługi budowlane do końca 2007 roku. Rząd przymierza się do wystąpienia o prawo do zastosowania takiej stawki również w dwóch innych kategoriach usług z powyższej listy. Według brukselskich dyplomatów, trwa dyskusja na ten temat między ministerstwami finansów i gospodarki.

Todd przypomniał, że Komisja proponowała już wcześniej, żeby pozwolić wszystkim, także nowym państwom, na stosowanie

zredukowanych stawek w tych dziedzinach, w których takie prawo przyznano już co najmniej jednemu z państw UE.

We wtorek sprawa VAT znów staje na porządku dziennym unijnej Rady ministrów gospodarki i finansów, ale Todd zażartował, że prawdopodobieństwo zgody na wszechstronne uporządkowanie stawek jest "równie duże jak to, że świnie będą latały".

Rzecznik podkreślił, że tamta "wszechstronna" inicjatywa pozwoliłaby też obniżyć stawkę VAT na usługi gastronomiczne we

Francji, czego, jak dotąd bezskutecznie, domaga się rząd tego kraju.

Paryż krytykuje Komisję za nieprzejednanie w tej sprawie. Ta ripostuje, że gdyby rządy zgodziły się na uporządkowanie systemu, spełniłoby się także życzenie Paryża.

Ale wiele rządów nie chce dopuścić do sytuacji, w której prawo unijne nie chroniłoby ich przed naciskami rozmaitych lobby,

domagających się obniżek VAT, i przed konkurencją w tej dziedzinie ze strony sąsiednich państw. Niemcy nie chcą na przykład słyszeć o obniżce VAT we francuskich restauracjach.

Komisja otworzyła w poniedziałek kolejny "front" w sporach podatkowych z Francją, odrzucając jako przedwczesne żądanie

Paryża, żeby znów podnieść w Unii minimalną stawkę akcyzy na wyroby tytoniowe (Polska ma już okres przejściowy na dostosowanie się do obecnej stawki).

Unijna dyrektywa w sprawie VAT nie narzuca jednolitych stawek, lecz wyznacza minimalną stawkę standardową 15 proc. (w Polsce jest 22 proc.) i zredukowaną - 5 proc.

Część krajów stosuje pośrednie stawki "parkingowe", a także "superobniżone". Listę licznych wyjątków, które przyznano wielu państwom członkowskim, zawarto w załączniku H. Obejmuje on całą gamę towarów i usług - od dostaw wody i energii, poprzez lekarstwa i usługi medyczne aż po honoraria artystów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Polska też może się ubiegać o niższy VAT na pracochłonne usługi