Polska utrzyma się na niewielkim plusie

JKW
opublikowano: 24-04-2009, 00:00
Obserwuj w MójPB:

Recesji nie będzie. W tym roku PKB wzrośnie o 0,8 proc. — uważają ekonomiści z Polskiej Akademii Nauk.

Recesji nie będzie. W tym roku PKB wzrośnie o 0,8 proc. — uważają ekonomiści z Polskiej Akademii Nauk.

Prognozy gospodarcze na 2009 r. zeszły tak blisko zera, że ekonomiści coraz wyraźniej dzielą się na tych, którzy oczekują wzrostu gospodarczego, i tych, którzy spodziewają się recesji. Ekonomiści Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk (INE PAN) opowiedzieli się wczoraj za pierwszym scenariuszem. Ich zdaniem, wzrost gospodarczy wyniesie 0,8 proc. Prognoza sprzed pół roku mówiła o wzroście na poziomie około 4 proc.

— Choć redukcja jest bardzo wyraźna, to należy uznać naszą prognozę za optymistyczną. W drugim półroczu dynamika PKB zejdzie blisko zera, ale go nie przekroczy — mówi Jerzy Mycielski, współautor opracowania.

Ekonomiści INE PAN spodziewają się wyraźnego pogorszenia wszystkich najważniejszych mierników kondycji gospodarki. Najpotężniejszą recesję prognozują w inwestycjach i produkcji przemysłowej — tu spadki często będą dwucyfrowe. Najsłabiej skutki kryzysu wpłyną natomiast na konsumpcję — będzie ona rosła w niewiele niższym tempie niż w minionym roku, choć bezrobocie wyraźnie wzrośnie — do ponad 13 proc. w IV kwartale 2009 r.

Spadnie natomiast inflacja. Ekonomiści INE PAN oczekują, że na koniec roku zejdzie w okolicę celu Narodowego Banku Polskiego, czyli 2,5 proc. A to pozwoli na dalsze cięcia stóp procentowych jeszcze o 50 pkt. bazowych — główna stopa spadnie do poziomu 3,25 proc. na koniec III kwartału i pozostanie na tym poziomie do końca roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane