Polska w dół w rankingu „kumoterskiego kapitalizmu”

W biznesie nad Wisłą znajomości liczą się coraz mniej, wynika z zestawienia sporządzonego przez tygodnik „The Economist”.

Polska spadła na osiemnaste miejsce na liście krajów, gdzie w wielkim biznesie największe znaczenie mają znajomości, wynika z rankingu „The Economist”. To dobry znak, bo jeszcze siedem lat temu byliśmy na 13 – tym miejscu, czyli w środku stawki. Od 2007 r. pod względem rozpowszechnienia kumoterstwa wyprzedziły nas Wielka Brytania, Brazylia i Argentyna. W obu edycjach wypadliśmy także nieco lepiej od USA.

Jak wynika z zestawienia, stawce krajów, w których najważniejsze są znajomości, przewodzą kraje postsowieckie oraz z Azji Południowo – Wschodniej. Odpowiednio na drugim i czwartym miejscu znalazły się Rosja i Ukraina. Na domiar złego oba kraje znajdują się też w trójce krajów o najsłabszych instytucjach. Wysoko w rankingu uplasowały się Singapur i Hongkong, choć w ich przypadku przed nadużywaniem znajomości chronią należące do najsilniejszych na świecie instytucje. Najmniej spośród 23 państw powiązania liczą się w Niemczech i Japonii, które plasują się także wśród pięciu krajów o najlepszych instytucjach.

Choć w Polsce powiązania znaczą mniej niż przed siedmioma laty, to jednak wciąż słabo wypadamy w ocenie siły instytucji. To pokazuje pole do poprawy, bo im silniejsze instytucje, tym mniejsze znaczenie w biznesie mają znajomości i układy. Na 23 sklasyfikowane kraje Polska uplasowała się na ósmym miejscu od końca, ustępując m.in. Chinom, Indiom i Turcji. Jak tygodnik stworzył ranking kapitalizmu kumoterskiego? Obliczył relację majątków miliarderów, którzy fortun dorobili się w branżach, gdzie znajomości są kluczowe (kasyna, telekomunikacja, infrastruktura, branża naftowa i zbrojeniowa), do PKB danego kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane