Czytasz dzięki

Polska wciąż bardziej wschodząca niż rozwinięta

Tomasz Hońdo starszy analityk Quercus TFI
opublikowano: 02-08-2019, 13:53

Rodzimy WIG zachowuje się ciągle jak indeks MSCI EM. W ostatnich miesiącach korelacja jest niemal perfekcyjna.

Na przestrzeni ubiegłego roku głośno było na temat awansu Polski w klasyfikacji firmy FTSE Russell z grona rynków wschodzących do rozwiniętych. W ramach ważniejszej klasyfikacji MSCI pozostaliśmy jednak jednym z emerging markets. I właśnie tym tłumaczyć należy fakt, że rodzimy WIG zachowuje się ciągle jak indeks MSCI EM. W ostatnich miesiącach korelacja jest niemal perfekcyjna. Jeśli wcześniej zdarzały się odchylenia, to potem były niwelowane.

Ta korelacja jest zjawiskiem obecnym od lat.

Dotrzymywanie kroku rynkom wschodzącym oznacza dwie rzeczy:

  • w okresach dobrej koniunktury zarówno WIG jak i emerging markets potrafią gwałtownie wystrzelić w górę (ostatnio 2016-17);
  • ceną za to są zdarzające się regularnie dynamiczne "obsunięcia", które w kulminacyjnej fazie bywały świetnymi okazjami do zakupów.

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy MSCI EM, jak i WIG przeżyły falę spadkową. Od tego czasu trwają mozolne próby odrabiania strat. Szansą na pozytywny scenariusz (powrót do rekordów) są czynniki takie jak złagodzenie polityki przez banki centralne. Jeden z głównych czynników ryzyka - wojny handlowe, których końca niestety póki co nie widać...

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Hońdo starszy analityk Quercus TFI

Polecane