Polska włącza KE w rozmowy o zniesieniu rosyjskiego embarga

PAP
opublikowano: 17-12-2007, 17:51

Eksperci KE wraz z polskimi sprawdzają pod kątem zgodności z prawem UE tekst polsko-rosyjskiego memorandum, które ma być podpisane w środę w Kaliningradzie, by umożliwić wznowienie eksportu polskiego mięsa do Rosji.

Poinformowała o tym w poniedziałek PAP rzeczniczka unijnego komisarza ds. zdrowia Markosa Kyprianu.

Minister rolnictwa Marek Sawicki spotkał się w poniedziałek w Brukseli z Kyprianu, by poinformować go o zawartym w zeszłym tygodniu z Rosją porozumieniu o znoszeniu rosyjskiego embarga na polskie mięso. Na wniosek Polski KE włączyła się w przygotowanie memorandum, którego podpisanie w Kaliningradzie ma po dwóch latach ponownie otworzyć rosyjski rynek na polskie mięso. Na poniedziałkowe popołudnie zapowiedziano wspólne spotkanie ekspertów Polski i KE i sprawdzenie projektu memorandum.

"Polsce bardzo zależy na współudziale ze strony KE, by wszystko było uzgodnione i by podpisane z Rosjanami memorandum było zgodne z zasadami podziału kompetencji między kraje członkowskie a Komisję Europejską, jeśli chodzi o nadzór weterynaryjny i fitosanitarny" - informują źródła dyplomatyczne w Brukseli.

Polsce i KE chodzi o to, by się upewnić, że respektowane są kompetencje KE w dziedzinie handlu zewnętrznego, a jednocześnie, że kontrole dotyczące bezpieczeństwa żywności czy certyfikacja zakładów produkcyjnych pozostaje domeną kraju członkowskiego, a nie zależy od zgody Rosji.

Strona polska przez ostatnie dwa lata podkreślała, że rosyjskie embargo jest problemem w stosunkach UE-Rosja, a nie tylko Polska- Rosja. "Polacy chcą, by wszystkie przyjęte rozwiązania były zgodne z prawem UE" - wyjaśniają źródła.

"Komisarz Kyprianu całkowicie popiera stanowisko Polski" - powiedziała jego rzeczniczka, Nina Papadulaki.

W ubiegłym tygodniu ministrowie rolnictwa Polski i Rosji porozumieli się w Moskwie w sprawie zniesienia rosyjskiego embarga na polskie mięso. Rosja zapewniła, że akceptuje polski system kontroli weterynaryjnych, ale uzależniła wznowienie handlu mięsem od podpisania memorandum po spotkaniu ekspertów weterynaryjnych, które ma nastąpić w Kaliningradzie.

Na razie nie wiadomo, czy na tym spotkaniu będą obecni eksperci Komisji Europejskiej, o co zabiega Polska. "Na razie nie mogę tego potwierdzić" - powiedziała PAP Nina Papadulaki.

Zniesienie rosyjskiego embarga na polskie mięso nie rozwiązuje wszystkich problemów w polsko-rosyjskim handlu. Wciąż obowiązuje rosyjskie embargo na artykuły roślinne, które stanowiły niemal trzy czwarte wartego 300 mln euro rocznie polskiego eksportu towarów rolnych do Rosji. Do jego zniesienia - jak oceniają źródła dyplomatyczne w Brukseli - jest jeszcze bardzo daleko. A to dlatego, że Rosjanie kwestionują cały obowiązujący w UE system kontroli fitosanitarnych, w tym zwłaszcza poziomu dopuszczalnej zawartości pestycydów.

Ponieważ chodzi o unijny, jednolity we wszystkich krajach system kontroli artykułów roślinnych, prowadzenie rozmów wzięła na siebie KE. Dotychczasowe spotkania nie przyniosły rezultatów - kolejne rozmowy zaplanowano podczas targów rolnych "Zielony Tydzień" w Berlinie w styczniu przyszłego roku.

Rosja wprowadziła embargo na przywóz mięsa z Polski w listopadzie 2005 roku. Po spotkaniu w Moskwie szefów rolnictwa obu krajów, polskie Ministerstwo Rolnictwa oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowały, że "rosyjskie służby weterynaryjne nie mają zastrzeżeń ani do jakości polskiej produkcji, ani do nadzoru weterynaryjnego po skontrolowaniu ostatnio w Polsce ok. 60 zakładów mięsnych".

Michał Kot i Inga Czerny (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane