Polska wśród 4 najbardziej atrakcyjnych wschodzących rynków akcji

opublikowano: 22-01-2018, 16:00
aktualizacja: 22-01-2018, 16:12

Meksyk, Turcja, Czechy i Polska - to według agencji Bloomberg najbardziej atrakcyjne rynki akcji wśród gospodarek rozwijających się.

W perspektywie 2018 r. najbardziej atrakcyjne na rynkach wschodzących są akcje meksykańskie, wynika z badania rynków należących do indeksu MSCI Emerging Markets. Agencja Bloomberg zbadała 20 rynków wschodzących pod względem takich czynników jak wzrost gospodarczy, rentowności, czy wyceny aktywów i obliczyła, jak poszczególne miary kształtują się na tle wartości z ostatnich 10 lat. Tuż za akcjami meksykańskimi plasują się pod tym względem akcje tureckie i czeskie, a polski rynek zajął w rankingu czwarte miejsce.

- Inwestor, który teraz wybierałby się na zakupy akcji, powinien zwrócić uwagę na Meksyk i Turcję, bo wyceny są tutaj dość niskie. Moment osłabnięcia ryzyka politycznego byłby dobrą okazją do wejścia na te rynki, bo przemawiają za nimi ich silne fundamenty i utrzymujące się wysokie rentowności – komentuje w rozmowie z Bloombergiem Takeshi Yokouchi, zarządzający Daiwa SB Investments.

Meksyk i Turcja atrakcyjność swoich rynków akcji zawdzięczają w dużej mierze niedowartościowaniu lokalnych walut (peso i lirze szkodzi napięcie na linii Turcja-USA oraz obawy, że renegocjacja porozumienia Nafta będzie niekorzystna dla Meksyku) oraz rentownościom obligacji sięgającym odpowiednio 7,5 proc. oraz 13,0 proc. Ostatnie pięć miejsc w rankingu atrakcyjności zajęły tymczasem rynki azjatyckie, gdzie wyceny stały się wysokie za sprawą napływów międzynarodowego kapitału, wabionego dobrymi w poprzednich latach fundamentami tamtejszych gospodarek. Poniżej dokonane przez Bloomberga oceny atrakcyjności wybranych rynków.

    Kraj             Liczba punktów
1.  Meksyk           2,19
2.  Turcja           2,02
3.  Czechy           1,91
4.  Polska           1,15
5.  Malezja          0,67
6.  Korea Południowa 0,65
7.  Węgry            0,02
...
13. RPA             -0,50
14. Brazylia        -0,98
15. Rosja          -1,13
...
18. Indonezja       -2,43
19. Chiny           -3,17
20. Indie           -3,21

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane