"Polska wśród najatrakcyjniejszych rynków nieruchomości komercyjnych"

PAP
21-01-2014, 19:12

Polska znajduje się wśród 10 najatrakcyjniejszych rynków inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie - wynika z analizy BNP Paribas Real Estate. W 2013 r. wartość inwestycji na tzw. rynkach niekluczowych, do których zalicza się Polska, wzrosła o 73 proc.

WARSAW FINANCIAL CENTER (fot. Puls Biznesu, TP)
Zobacz więcej

WARSAW FINANCIAL CENTER (fot. Puls Biznesu, TP)

Według firmy dla rynku inwestycyjnego w Europie kluczowe pozostają Wielka Brytania, Niemcy i Francja. Mimo to inwestorzy przejawiają duże zainteresowanie dziesięcioma innymi europejskimi rynkami: Brukselą, Amsterdamem, Luksemburgiem, Dublinem, Warszawą, Bukaresztem, Mediolanem, Rzymem, Madrytem i Barceloną.

"W ciągu ostatniego roku więcej inwestorów poszukiwało okazji inwestycyjnych na tzw. rynkach niekluczowych. Wolumen inwestycji w nieruchomości komercyjne na tych rynkach wzrósł o 73 proc. w 2013 roku w porównaniu do roku 2012, a łączna wartość transakcji wyniosła 10,4 miliarda euro" – powiedział cytowany w komunikacie Guillaume Delattre z BNP Paribas Real Estate.

Inwestorzy w głównej mierze byli zainteresowani nieruchomościami biurowymi (51 proc. całości wolumenu) – wysokość wolumenu inwestycji w nieruchomości biurowe była najwyższa od 2009 r. Wartość inwestycji w nieruchomości handlowe na dziesięciu rynkach niekluczowych wzrosła o 41 proc. w porównaniu do 2012 r.

W 2013 roku na rynkach tych wynajęto 2,3 miliona m. kw., co oznacza 3-proc. spadek w porównaniu do roku 2012. "Rynek najmu powierzchni biurowych ciągle spada w związku z gospodarczym spowolnieniem. Mimo że na rynku nie przybywa nowych projektów, to rośnie stopa pustostanów, w związku z czym obserwujemy obniżkę stawek czynszu na rynkach, na których stopa pustostanów wzrosła najbardziej" - wyjaśniono w komunikacie.

Zgodnie z danymi firmy gospodarki nie wchodzące w skład kluczowych rynków (z takimi wyjątkami jak Polska czy Rumunia) notują negatywny lub co najwyżej nieznaczny wzrost PKB. Rynki te osiągnęły niski poziom stawek czynszu przy jednoczesnej utrzymującej się wysokiej stopie pustostanów, a wszystko to w obliczu małej ilości nowej podaży.

Według firmy ożywienie i odbicie na tzw. rynkach niekluczowych poparte jest rosnącym zainteresowaniem inwestorów zagranicznych. W 2013 roku udział inwestorów zagranicznych w całkowitym wolumenie transakcji inwestycyjnych wyniósł 70 proc., podczas gdy w 2009 roku odsetek ten wynosił 46 proc. Większość tych inwestorów pochodzi z krajów leżących w strefie euro oraz z Ameryki Północnej.

BNP Paribas Real Estate działa na rynku nieruchomości komercyjnych i zajmuje się pośrednictwem, doradztwem, wyceną i zarządzaniem nieruchomościami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / "Polska wśród najatrakcyjniejszych rynków nieruchomości komercyjnych"