Polska wystąpiła z Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej

  • PAP
opublikowano: 31-01-2023, 18:05
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

29 stycznia 2023 r. Polska przestała być członkiem Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej – podało we wtorek Ministerstwo Finansów.

„29 stycznia 2023 r. Polska przestała być członkiem Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej (MBWG). Po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w lutym 2022 r. Polska rozpoczęła formalny proces prowadzący do wystąpienia z tego Banku, który ma siedzibę w Moskwie, a Rosja jest jednym z jego głównych udziałowców” – poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Resort wyjaśnił, że Polska wraz z pozostałymi krajami UE będącymi członkami MBWG – czyli Czechami, Słowacją, Bułgarią i Rumunią - ogłosiła zamiar opuszczenia Banku. Po wyjściu tych krajów w Banku pozostaną: Rosja, Mongolia oraz Wietnam.

„Ustawa o wypowiedzeniu Umowy o rozliczeniach wielostronnych w rublach transferowych i o utworzeniu MBWG została przyjęta 26 maja 2022 r. Polska notyfikowała wypowiedzenie tej umowy 28 lipca 2022 r. Od tego czasu prowadzone były działania na forum Banku w celu uzgodnienia zasad wyjścia i rozliczenia finansowego w zakresie należności i zobowiązań, w szczególności w odniesieniu do udziału Polski w kapitale Banku” – podano w informacji resortu finansów.

Dodano, że kwestia rozliczeń będzie przedmiotem odrębnego porozumienia, którego zawarcia można oczekiwać w ciągu kliku miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane