Polska zabiega o 19 mld EUR

KAP
opublikowano: 01-06-2012, 00:00

Drogowcy i kolejarze przymierzają się do realizacji inwestycji w nowej perspektywie unijnej.

Nabierają tempa rozmowy resortu transportu z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) oraz PKP Polskimi Liniami Kolejowymi w sprawie inwestycji, które będą realizowane z funduszy unijnych na lata 2014-20.

— Wstępnie zakładamy, że tak jak w obecnej perspektywie na projekty transportowe dostaniemy z Komisji Europejskiej 19 mld EUR — mówi Patrycja Wolińska-Bartkiewicz, wiceminister transportu.

W tym tygodniu spotkała się z przedstawicielami dyrekcji i kolejowej spółki w sprawieprzygotowań do realizacji nowych projektów.

— Zakładamy, że w przyszłej perspektywie zostaną dokończone odcinki dróg ekspresowych: S7, która połączy Pomorze z południową Polską, S8 do Białegostoku i wschodniej granicy — choć ten projekt jest trudny ze względów środowiskowych oraz S5 jako połączenie Poznania i Gniezna w kierunku Wrocławia — mówi Patrycja Wolińska-Bartkiewicz.

W przypadku kolei za jeden z ważniejszych projektów uznaje budowę łącznika linii Warszawa — Katowice z Wrocławiem, by na Dolny Śląsk ze stolicy nie trzeba było jeździć przez Katowice czy Poznań. Stawia także na projekty rewitalizacyjne.

Wiceminister transportu podkreśla, że na listach inwestycjina lata 2014-20 mniej niż obecnie będzie dużych, spektakularnych inwestycji drogowych czy kolejowych, a więcej mniejszych projektów, poprawiających prędkość, komfort i bezpieczeństwo jazdy.

— Ważne jest dla nas sfinansowanie z unijnych funduszy inwestycji w połączenia drogowo-kolejowe, budowa tuneli pod przejazdami kolejowymi czy modernizacja przejazdów, a nawet masowy zakup rozjazdów kolejowych. Jeden rozjazd kosztuje kilkaset tysięcy złotych. Jeśli rozjazd działa nieprawidłowo, powoduje ograniczenie prędkości nawet o 20 km/h, więc zakup kilku tysięcy rozjazdów może znacznie usprawnić połączenia kolejowe — podkreśla Patrycja Wolińska-Bartkiewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu