Polska zyskała na kryzysie

Jacek Kowalczyk
opublikowano: 10-09-2010, 00:00

Polska awansowała z 46. na 39. miejsce w rankingu konkurencyjności World Economic Forum.

Konkurencyjność naszej gospodarki szybko rośnie, ale pod względem polityki gospodarczej i biurokracji jesteśmy zaściankiem

Polska awansowała z 46. na 39. miejsce w rankingu konkurencyjności World Economic Forum.

Dzięki światowemu kryzysowi Polska zyskała na atrakcyjności inwestycyjnej — twierdzą ekonomiści World Economic Forum (WEF). W najnowszej edycji rankingu konkurencyjności nasza gospodarka znalazła się na 39. miejscu — o siedem miejsc wyżej niż w ubiegłym roku.

— Polska już drugi rok z rzędu awansuje o siedem pozycji. To imponująca poprawa, biorąca się głównie z odporności gospodarki na kryzys. Polska zawdzięcza to ostrożnej polityce gospodarczej i rosnącemu rynkowi wewnętrznemu — uzasadniają twórcy raportu.

Krok do przodu…

WEF bada konkurencyjność gospodarek porównując 111 wskaźników w każdym z krajów — od liczby obowiązków nakładanych na firmy, przez stopień rozwinięcia przestępczości zorganizowanej po długość życia obywateli.

— Konkurencyjność gospodarki to jej zdolność szybkiego rozwijania się w długim okresie — tłumaczy Zbigniew Hockuba, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego, instytucji, która odpowiada w Polsce za opracowanie badania.

Przez ostatni rok nasza gospodarka najmocniej poprawiła swoją konkurencyjność pod względem rozwoju infrastruktury (awansowaliśmy o ponad 50 miejsc) i rozwoju rynków finansowych (również około 50 miejsc).

— Budowa dróg ostatnio przyspieszyła, a system finansowy okazał się stabilny i odporny na szoki. Relatywnie posunęliśmy się więc do przodu, to duży sukces Polski — przekonuje Piotr Boguszewski, ekonomista NBP.

Wyraźnie poprawiły się też na tle innych krajów uwarunkowania makroekonomiczne (awans o prawie 20 pozycji). Konsekwentnie naszą mocną stroną jest też szkolnictwo wyższe (18 miejsce) oraz duży rynek wewnętrzny (stale w rankingach WEF zajmujemy tu pozycję 21.).

…i krok w tył

Na tym jednak dobre informacje się kończą. Twórcy raportu zaznaczają, że Polska wciąż ma zaległości we wdrażaniu innowacji w gospodarce, a infrastruktura nadal wymaga rozbudowy.

— Żeby utrzymać poprawę konkurencyjności, Polska musi znacząco zmodernizować infrastrukturę transportową, która pozostaje w tyle za standardami międzynarodowymi. Przejście z gospodarki opartej na efektywności do gospodarki opartej na wiedzy będzie wymagało od Polski rozwoju klastrów, rozszerzenia prac badawczo-rozwojowych i zintensyfikowania współpracy ośrodków naukowych z biznesem — zaznaczają ekonomiści WEF.

Jeszcze więcej do życzenia pozostawia otoczenie administracyjne. Polska najgorzej została sklasyfikowana pod względem przejrzystości polityki rządowej (113. miejsce — m.in. za Armenią, Azerbejdżanem czy Bangladeszem), stopnia opodatkowania firm (108. miejsce) oraz liczby regulacji nakładanych na firmy (106. miejsce).

— W najbliższych latach spodziewamy się poprawy w tych obszarach. Rząd zapowiedział kolejne kroki w kierunku deregulacji — mówi Zbigniew Hockuba.

— Nie jestem takim optymistą. Od wielu lat rządy zapowiadają uproszczenia dla firm, a żaden nic w tej sprawie nie zrobił. Wręcz przeciwne — na biznes nakładane są nowe obciążenia i podatki. Ryzyko administracyjne prowadzenia w Polsce firmy rośnie — komentuje Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adam Smitha.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu