Polski dziennikarz laureatem szwedzkiej nagrody dziennikarza roku

Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia
opublikowano: 06-03-2006, 19:26

Polak Maciej Zaremba został laureatem szwedzkiej nagrody dziennikarza roku w dziedzinie gospodarczej. Zaremba, dziennikarz gazety "Dagens Nyheter", został wyróżniony między innymi za serię reportaży o "polskim hydrauliku".

Polak Maciej Zaremba został laureatem szwedzkiej nagrody dziennikarza roku w dziedzinie gospodarczej. Zaremba, dziennikarz gazety "Dagens Nyheter", został wyróżniony między innymi za serię reportaży o "polskim hydrauliku".

W uzasadnieniu nagrody jury napisało, że dziennikarz w eleganckiej stylistyce i w pasjonujący sposób przybliżył trudny, ale ważny problem ekonomiczny i, co najważniejsze, zrobił to w zrozumiały sposób. Seria artykułów Zaremby była ostrą polemiką ze stanowiskiem szwedzkich związków zawodowych, niechętnym budowlanym z Polski pracującym w Szwecji na innych warunkach, niż uznawane przez związki.

Maciej Zaremba nie dba o polityczną poprawność. Zasłynął między innymi artykułami na temat przymusowej sterylizacji osób nie przystających do społeczeństwa, o której milczały szwedzkie media. Dziennikarz z odwagą krytykuje braki szwedzkiego modelu społecznego, co nie zawsze znajduje uznanie socjaldemokratycznego establishmentu.

Sam Zaremba cieszy się z nagrody przede wszystkim dlatego, że jury doceniło dziennikarza pracującego bez pośpiechu i z rozwagą.

"Dagens Nyheter", najwiekszy szwedzki dziennik, należy do szwedzkiego wydawcy Bonnier Group, który w Polsce jest właścicielem m.in. "Pulsu Biznesu" i 50 proc. udziałów w "Super Expressie".

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia

Polecane