Polski faktoring ma potencjał

SW
opublikowano: 19-04-2012, 00:00

Faktoring w Polsce rozwija się szybko, ale wciąż ma niewielu klientów. Korzysta z niego zaledwie 10 proc. firm z sektora MSP.

Wyniki światowej branży faktoringowej opublikowane ostatnio przez Światowy Związek Faktorów (FCI) pokazują, że polski faktoring rozwija się w światowym tempie.

Według FCI obroty światowego faktoringu wzrosły o 22 proc. w porównaniu z rokiem 2011 r., a obroty polskich faktorów zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów o 19 proc. w tym samym czasie.

nam jednak do rozwiniętych rynków faktoringowych.

— W Wielkiej Brytanii, drugim po Chinach rynku faktoringowym świata, obroty branży stanowią prawie 8 proc. PKB. W Polsce procent ten jest dwukrotnie niższy — mówi Krzysztof Kuniewicz, dyrektor generalny polskiego oddziału Bibby Financial Services.

Dodaje, że w 2011 r. z usług faktorów skorzystało w Polsce niewiele ponad 4300 firm, co można porównać do obszaru jednego województwa. Natomiast w Wielkiej Brytanii z faktoringu korzysta na bieżąco ok. 50 tys. firm.

— W dyskusjach branżowych wskazuje się, że z faktoringu mogłoby w Polsce skorzystać między 60 tys. a nawet 200 tys. przedsiębiorstw. Prowadzone przez nas badania Bibby MSP Index mówią, że niecałe 10 proc. firm z sektora MSP korzysta z faktoringu — informuje Krzysztof Kuniewicz.

Dlaczego tak mało? Większość przedsiębiorców nie widzi takiej potrzeby. Jednocześnie znacznie ponad 82 proc. firm ma problem z opóźnieniami płatności. Ponad połowa faktur jest przeterminowana ponad 30 dni.

W związku z tym polscy faktorzy mają jeszcze sporo do zrobienia, by wykorzystać potencjał oferowanych przez siebie usług. Duże nadzieje wiążą głównie z faktoringiem eksportowym.

Ta forma usługi, zgodnie z danymi FCI, w 2011 r. odnotowała największy, 37-procentowy wzrost. W Polsce faktoring eksportowy to obecnie 20 proc. obrotów całego rynku faktoringu.

Trzeba jednak pamiętać, że Polska gospodarka szybko się rozwija, dzięki rosnącej konkurencyjności polskich firm. A to sprzyja wzrostowi eksportu.

4300

Tyle polskich firm skorzystało w 2011 r. z usługi faktoringu. To niewiele w porównaniu z krajami UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu