Polski Fortis najdroższy w historii

Przemek Barankiewicz
27-05-2004, 00:00

Belgijsko-holenderski Fortis Bank właśnie podał najlepsze w historii wyniki kwartalne. Zysk polskiej gałęzi także okazał się rekordowy, podobnie jak jej giełdowy kurs. Krajanie z KBC szukają partnera dla Kredyt Banku, ale w Fortisie — wymienianym wśród kandydatów — raczej go nie znajdą.

Akcje Fortis Banku Polska (FBP) są poza polem zainteresowań inwestorów, bo w wolnym obrocie znajduje się tylko 1 proc. jego kapitału. 87-proc. zwyżka notowań w 2003 r. i 27-proc. od początku roku (odpowiednio dziesięcio- i dwukrotnie wyższa dynamika niż WIG-Banki) ma jednak fundamentalne uzasadnienie.

Relacja ceny do wartości księgowej jest w FBP nadal na poziomie średniej sektora (2,1), a cena do zysku powinna w tym roku spaść poniżej 20. Także udział w rynku kredytów taniej niż w FBP kupić można jedynie w BRE i Kredyt Banku. Choć segment małych i średnich firm, na którym koncentruje się FBP, dopiero odżywa, roczna dynamika kredytów przekracza 40 proc. W tym samym okresie Kredyt Bank, notujący rekordowe straty w historii GPW, stracił 13 proc. rynku.

Właściciel FBP zarobił w I kwartale 1,3 mld EUR i mógłby pozwolić sobie na zakupy w Polsce. Przy okazji przejęć i ewentualnych emisji poprawiłaby się płynność akcji FBP (średni obrót na sesję w ostatnim roku wyniósł 46 tys. zł przy 1,2 mln zł Kredyt Banku). Jednak wymiana akcji FBP na akcje Kredyt Banku poprawiłaby ją w bardzo niewielkim stopniu. Na dodatek KBC musiałby pójść na duże ustępstwa przy okazji ustalania parytetu połączenia. Fundusze własne FBP są siedmiokrotnie niższe niż Kredyt Banku, ale zyski obu w najbliższych kwartałach powinny być porównywalne.

Wartość rynkowa w jednym i drugim przypadku dwukrotnie przewyższa księgową, ale za ryzykowną fuzję z tracącym rynek molochem Fortis musiałby uzyskać wysoką premię, na co nie zgodzi się KBC. FBP powinien poszukać więc innego partnera — z korzyścią dla siebie i inwestorów, których na razie do zakupu jednego z najbardziej dynamicznych polskich banków zniechęca niska płynność obrotu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polski Fortis najdroższy w historii