Polski Fundusz Rozwoju przejmuje Polskie Koleje Linowe

opublikowano: 09-10-2018, 09:43

Polski Fundusz Rozwoju zawarł umowę ze spółką zależną funduszu Mid Europa Partners na zakup 99,77 proc. akcji Polskich Kolei Linowych, poinformowała spółka a komunikacie.

Transakcja ma zostać sfinalizowana w najbliższych miesiącach między innymi po uzyskaniu przez PFR zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zobacz więcej

Wojciech Matusik/Forum

- Transakcja (...) wpisuje się w strategię inwestycyjną funduszy PFR w obszarze infrastruktury. PKL to wyjątkowa spółka z długoletnią historią i unikatową infrastrukturą na niepowtarzalnych krajobrazowo terenach polskich Tatr i Beskidów. PFR jest długoterminowym inwestorem, zainteresowanym rozwojem infrastruktury narciarskiej i turystycznej PKL przy zachowaniu naturalnych walorów środowiskowych regionu i we współpracy z lokalną społecznością - powiedział cytowany w komunikacie Paweł Borys, prezes zarządu PFR.

Polskie Koleje Linowe zostały sprywatyzowane w 2013 r., wówczas głównym udziałowcem został fundusz Mid Europa Partners znany w Polsce m.in. z inwestycji w  sieć spożywczą Żabka czy placówek Lux Med w przeszłości, a obecnie w Allegro i Hortex.

Wartość transakcji nie została ujawniona. Pięć lat temu za PKL fundusz Mid Europa Partners zapłacił 215 mln zł. Od tamtej pory jednak jej wartość wzrosła o wartą 60 mln złotych kolej na Jaworzynę Krynicką.

Bazując na czerwcowej warunkowej umowie, na podstawie której część akcji spółki chciał przejąć jej prezes Janusz Ryś, jej wycena mogła wzrosnąć dwukrotnie czyli ponad 525 mln zł.

Ryś chciał bowiem za 45 tys. akcji PKL zapłacić 30,48 zł za walor.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu