Polski geolog został patronem chilijskiej kopalni KGHM

Barbara Warpechowska
opublikowano: 25-09-2014, 00:00

Za tydzień ruszy Sierra Gorda w Chile. Kopalnia należąca do KGHM będzie nosiła imię Ignacego Domeyki, geologa, badacza Ameryki Południowej.

Wybór Domeyki na patrona nie dziwi. To bohater zarówno Polski jak i Chile.

INWESTYCJA NA FOTOGRAFII
INWESTYCJA NA FOTOGRAFII
Na wystawie pokazano pięćdziesiąt zdjęć, dokumentujących m.in. historię budowy kopalni Sierra Gorda, portrety Ignacego Domeyki oraz inne fotografie z nim związane.
[FOT. ARC]

Odkrył skarby

— Przyjmując w Sierra Gorda patronat wybitnego polskiego geologa i inżyniera górnictwa, chcemy podkreślić, że nie zapominamy o naszych korzeniach. Inwestując w Chile, podążyliśmy śladami wielkiego Polaka, który podobnie jak my podjął odważną decyzję o wyruszeniu w świat. Wierzę, że przetarty przez KGHM szlak w światowej branży górniczej zostanie wykorzystany przez polskie firmy, dla których będzie to impuls do międzynarodowej ekspansji i rozwoju — powiedział podczas otwarcia wystawy zdjęć kopalni Sierra Gorda Herbert Wirth, prezes KGHM.

— Chilijczycy mówią, że Domeyko odkrył skarby ich ojczyzny i nauczył ich z nich korzystać. Sto lat po tym, jak Polak stworzył mapę geologiczną Chile, największa polska firma zajmująca się eksploatacją surowców, KGHM, rozpoczęła inwestycję na chilijskim rynku miedzi. Kopalnia w Sierra Gorda jest największą inwestycją zagraniczną Polski w ostatnim dwudziestoleciu — podkreślił Zdzisław Gawlik, wiceminister Skarbu Państwa, który otworzył wystawę zdjęć poświęconych działalności Ignacego Domeyki oraz inwestycji Sierra Gorda.

Na 20 lat

Kopalnia Sierra Gorda znajduje się na pustyni Atacama w regionie Antofagasta, będącym największym zagłębiem miedzi w Chile. Ukończono już wszystkie elementy infrastruktury, niezbędne do produkcji koncentratu miedzi. Poza samą odkrywką, z której już w kwietniu zdjęto cały nadkład (łącznie 192 mln ton), uruchomiono zakłady, w których odbywa się kruszenie, mielenie i flotacja. Woda do kopalni jest doprowadzona z wybrzeża Oceanu Spokojnego rurociągiem o długości 143 km, a jej niezbędne rezerwy zgromadzono w zbiorniku o pojemności 750 tys. m sześc. 30 lipca 2014 r. kopalnia rozpoczęła produkcję koncentratu miedzi. Uruchomienie produkcji nastąpiło zaledwie dziesięć lat po rozpoczęciu badań eksploracyjnych, co oznacza, że jest to jeden z najszybciej zrealizowanych projektów górniczych na świecie. Na początku sierpnia zarząd miedziowej spółki poinformował, że Sąd Najwyższy Chile wydał ostateczny i korzystny wyrok w sprawie dotyczącej zgodności z prawem środowiskowym w zakresie transportu koncentratu miedzi z Sierra Gorda do portu Antofagasta. To pozwala na finalizację budowy nowoczesnego magazynu oraz infrastruktury załadunkowej do transportu koncentratu miedzi. Spółka opracowała także tymczasowy, alternatywny plan transportu zapewniający ciągłość dostaw koncentratu do odbiorców. Docelowo Sierra Gorda produkować będzie około 220 tys. ton miedzi, 25 mln funtów molibdenu i 64 tys. uncji złota rocznie. Rozruch kopalni zakończy się na początku 2015 roku. Przyjęto 20-letni okres eksploatacji zakładu. Dodatkowe możliwości produkcyjne może przynieść przerób rudy tlenkowej poddawanejprocesowi ługowania. W ramach prowadzonych testów wyprodukowano już w tej technologii pierwsze katody miedzi. Połowa wyprodukowanego koncentratu miedzi trafiać będzie do japońskich hut Grupy Sumitomo, do której należy mniejszościowy pakiet udziałów w Sierra Gorda. Pozostała część będzie sprzedawana na innych rynkach.

Profity z molibdenu i złota

— Dzięki uruchomieniu produkcji w Sierra Gorda zdołamy obniżyć średnioważony jednostkowy koszt produkcji w całej Grupie KGHM. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo operacyjne spółki. Wpływ na to mają przychody ze sprzedażydodatkowych produktów, które będą powstawały w Sierra Gorda, głównie złota i molibdenu, którego ceny są dziś o niemal jedną czwartą wyższe od początkowo zakładanych — wyjaśniał Jarosław Romanowski, wiceprezes KGHM ds. finansów.

Budowa kopalni w Sierra Gorda kosztowała KGHM 4,156 mld USD. Prognozy mówiły o 3,9 mld USD. Na zakup Sierra Gorda KGHM wydał w 2012 r. około 9 mld zł. Było to główne aktywo Quadry (obecnie KGHM International), która ma jeszcze złoża w Kanadzie, USA i na Grenlandii. Realizowane są też projekty KGHM w Kanadzie. W Victorii, w prowincji Ontario, trwa budowa szybu. Produkcja ma ruszyćw 2019 r., a poza miedzią wydobywane będą także nikiel i platyna. Obecność metali szlachetnych znacznie poprawia rentowność wydobycia miedzi. W kopalni Ajax w prowincji Kolumbia Brytyjska występuje z kolei dużo złota. Tam prace są mniej zaawansowane. KGHM wystąpił o decyzję o zmianie posadowienia zakładu przeróbczego, co ma pozwolić na optymalizację produkcji.

Szukanie nowych złóż

Spółka nie zapomina też o rynku krajowym. Dużym wyzwaniem technologicznym i technicznym jest wydobycie miedzi z poziomu poniżej 1200 metrów, które trwa w Głogowie Głębokim Przemysłowym od kwietnia. Firma modernizuje również huty miedzi, zarówno w Głogowie, jak i w Legnicy. Aby KGHM mógł funkcjonować przez następne kilkadziesiąt lat, istotne jest również to, by w regionie była prowadzona eksploracja i możliwość dokumentowania kolejnych złóż miedzi.

— Cieszymy się z tego, że już pewne koncesje w zakresie eksploatacji zostały nam przydzielone. Myślimy o uzyskaniu kolejnych na nowe złoża w regionie — mówi Jarosław Romanowski.

Dobre prognozy

Po pierwszym półroczu zysk netto KGHM wyniósł 1,12 mld zł. Rynek oczekuje 2,26 mld zł zysku za cały rok. Biorąc pod uwagę ceny metali i spodziewaną wyższą produkcję miedzi i srebra, wyniki spółki w 2014 r. mogą pozytywnie zaskoczyć.

Chilijska kopalnia

Kopalnia Sierra Gorda należy do spółki typu joint venture, której udziałowcami są: KGHM International — spółka pośrednio zależna KGHM Polska Miedź (55 proc)., Sumitomo Metal Mining (31,5 proc.) oraz Sumitomo Corporation (13,5 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane