Polski holding posprząta hotele

MAG
opublikowano: 26-12-2018, 22:00

Spółka należąca do zarządcy Lotniska Chopina trafiła do skarbu państwa. Przejmie lub kupi państwowe obiekty. Wyda kilkaset milionów złotych.

Przez lata trwały przymiarki, w połowie 2017 r. sprawy były na zaawansowanym etapie, ale nic z nich nie wyszło. Wreszcie klamka zapadła: powstał Polski Holding Hotelowy (PHH).

Po raz pierwszy mam możliwość współpracy z rządem w zakresie
uporządkowania sytuacji hoteli należących do skarbu państwa. Jestem
zaszczycony, że moja firma została wybrana do tego celu — mówi Marian
Cristescu, prezes Polskiego Holdingu Hotelowego, wcześniej Chopin Airport
Development, który ma portfelu osiem hoteli i dwa w budowie, a w 2017 r. miał
75,5 mln zł przychodów i 4,4 mln zł zysku netto.
Zobacz więcej

NATURALNY WYBÓR:

Po raz pierwszy mam możliwość współpracy z rządem w zakresie uporządkowania sytuacji hoteli należących do skarbu państwa. Jestem zaszczycony, że moja firma została wybrana do tego celu — mówi Marian Cristescu, prezes Polskiego Holdingu Hotelowego, wcześniej Chopin Airport Development, który ma portfelu osiem hoteli i dwa w budowie, a w 2017 r. miał 75,5 mln zł przychodów i 4,4 mln zł zysku netto. Fot. ARC

— Powołanie PHH pozwoli odbudować wartość obiektów należących do skarbu państwa i korzystać z efektów skali. Realizację tego ważnego dla sektora turystycznego projektu oddajemy w ręce profesjonalistów z branży hotelarskiej — spółce Chopin Airport Development (CAD), która opracuje model konsolidacji, a następnie rozpocznie integrację aktywów hotelowych rozproszonych dziś między różne podmioty pozostające w domenie państwa — mówi premier Mateusz Morawiecki.

CAD w tygodniu przed świętami została wydzielona z Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze zarządzającego Lotniskiem Chopina. Jej udziały trafiły do skarbu państwa na podstawie ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym (CPK), bo PHH oprócz konsolidacji obiektów weźmie udział w budowie Airport City planowanym przy CPK. 21 grudnia CAD zarejestrowała w KRS zmianę nazwy na Polski Holding Hotelowy.

— Naszym celem jest zostanie liderem wśród grup hotelowych w Polsce. W ramach PHH chcemy skupiać obiekty od segmentu ekonomicznego aż do hoteli 5-gwiazdkowych, aby oferta była dostępna dla wszystkich. Obiekty będą usytuowane w miastach i miejscowościach wypoczynkowych, co daje nam szansę budowania oferty nie tylko dla rynku biznesowego, ale również na potrzeby turystów — mówi Marian Cristescu, prezes PHH.

Cel: 50 i 100

Integracja ruszy w przyszłym roku.

— W pierwszym etapie chcemy włączyć do holdingu kilka spółek, które mają ponad 40 hoteli i obiektów hotelowych. Na koniec przyszłego roku — o ile nie przeszkodzą nam czynniki techniczne — będziemy mieć ich ponad 50 — mówi Marian Cristescu.

CAD zarządza ośmioma hotelami, w tym pięcioma przy lotniskach, a buduje dwa. Prace nad PHH spółka prowadziła już od kilku miesięcy.

— Wspólnie z zespołem roboczym w departamencie skarbu państwa w KPRM zidentyfikowaliśmy około 500 obiektów w lepszej lub gorszej kondycji. Nie mamy zamiaru włączać do PHH wszystkich. Za 2-3 lata holding powinien składać się z około 100 obiektów. Jest zbyt wcześnie, by ujawniać, z którymi spółkami będziemy się integrować, jednak są to obiekty znaczące na hotelowej mapie Polski — mówi Marian Cristescu.

Modernizacje i akwizycje

Większość włączanych obiektów wymaga modernizacji.

— Tak jest także w przypadku pensjonatów i ośrodków wypoczynkowych, z których część ma potencjał, by po modernizacji kontynuować działalność jako hotele — mówi prezes PHH.

Na inwestycje holding wyda kilkaset milionów złotych.

— Obecnie szacujemy, że 70 proc. przeznaczymy na modernizację, a resztę na nowe inwestycje — informuje Marian Cristescu.

Poza hotelami należącymi do Kancelarii Premiera Rady Ministrów, które prawdopodobnie zostaną do PHH wniesione aportem, holding będzie mógł również odkupywać hotele od spółek skarbu państwa. Ale nie tylko.

— Jeśli będą ciekawe hotele wystawione na sprzedaż przez innych właścicieli, kupimy je. Nie chcemy zamykać się na jakiekolwiek opcje. Planujemy nie tylko zakup obiektów, ale także budowę własnych — mówi Marian Cristescu.

Przypomina, że jesienią CAD kupił od Qualia Development 100 proc. udziałów Residence Management, który świadczy usługi w hotelach Golden Tulip Gdańsk Residence i Golden Tulip Międzyzdroje Residence. Wiosną podpisał list intencyjny ze spółką Xcity Investment, należącą do PKP, i Polskim Holdingiem Nieruchomości, dotyczący komercyjnego zagospodarowania nieruchomości kolejowej spółki. Dotychczas CAD inwestował w hotele i był ich operatorem na zasadzie franczyzy, czyli pod markami międzynarodowych sieci.

— Podpisaliśmy pierwszą umowę operatorską. W ciągu trzech lat liczymy na podpisanie pięciu, nie tylko ze spółkami skarbu państwa — będziemy operować hotelami PHN na Mokotowie — mówi prezes PHH.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu