Polski informatyk lubi pieniądze i… wyzwania

DI
opublikowano: 20-11-2013, 00:00

Trzy pytania do… Marcina Warwasa, wiceprezesa Comarchu

1 Dlaczego polskie firmy technologiczne przegrywają z zachodnią konkurencją bój o kadry IT?

Głównym wyzwaniem dla krajowych firm informatycznych jest to, że od strony kosztowej mamy rynek w pełni globalny, a od przychodowej — lokalny. Każda korporacja może w dowolnej chwili otworzyć oddział lub biuro w tym czy innym polskim mieście z dostępem do dobrych programistów i inżynierów i zacząć rekrutować. Pracownicy ci mogą mieszkać i pracować w rodzinnych miastach, obsługując przedsięwzięcia i klientów z całego świata. Koncerny, które zatrudniają tych ludzi, otrzymują za ich pracę stawki nawet dwa, trzy razy wyższe, niż są w stanie zapłacić klienci w Polsce. Drugą znaczącą przewagą zagranicznych spółek jest ich długa, często kilkudziesięcioletnia, obecność na międzynarodowych rynkach — to oznacza nieporównywalnie większą akumulację kapitału, wiedzy i doświadczenia. Polskim firmom IT, szczególnie działającym tylko w kraju, bardzo trudno konkurować z nimi o klientów i pracowników. Niestety, wygląda na to, że będzie coraz gorzej. Wynika to z ogromnego deficytu dobrych informatyków i inżynierów w Europie i Ameryce. To jest zmartwienie dla pracodawców, a jednocześnie bardzo dobra wiadomość dla wykształconych osób. Rynek pracy za włożony trud coraz lepiej będzie je wynagradzał.

2 Co trzeba zrobić, żeby polscy informatycy chcieli jednak pracować dla rodzimych firm?

Musimy zapewnić niezbędne minimum finansowe i warunki porównywalne do tych, jakie oferuje międzynarodowa konkurencja. Większość ludzi nie będzie w nieskończoność

pracowała dla idei. Wcześniej czy później pracownik chce kupić dom, zakłada rodzinę. Nie sposób wymagać, żeby zarabiał mniej niż jego kolega zatrudniony przez Amerykanów, Brytyjczyków czy Niemców. Jak zwiększyć budżet płacowy? Krajowe firmy muszą wyjść za granicę, pozyskiwać klientów płacących kilka razy więcej niż usługobiorcy w Polsce. Bardzo ważna jest też tzw. produktyzacja oferty — tylko dobre własne produkty, mające międzynarodowe referencje, pozwolą osiągnąć większą rentowność.

3 Co oprócz pieniędzy może przekonać specjalistów IT do krajowych przedsiębiorstw?

Ważniejsza od wysokości zarobków jest możliwość dynamicznego rozwoju, którą polskie firmy, jeżeli osiągają sukcesy, są w stanie zaproponować. Korporacje oferują stabilność z wszystkimi jej pozytywnymi, ale też negatywnymi aspektami. Osoby lubiące wyzwania, szybką i sprawną decyzyjność, a przede wszystkim chcące wywierać wpływ na działania przedsiębiorstwa, wybierają dynamiczne polskie firmy. Praca w nich jest o wiele ciekawsza niż w dużych okrzepłych strukturach, które często przypominają gigantyczne trudno sterowalne tankowce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu