Polski Koncern Mięsny Duda odbił się od dna

Wiktor Szczepaniak
opublikowano: 10-11-2009, 00:00

Mięsna spółka pokazała wreszcie zysk. Teraz koncentruje się na programie pod tytułem "Duda 2012".

Zarząd czeka na zgodę rady na emisję akcji

Mięsna spółka pokazała wreszcie zysk. Teraz koncentruje się na programie pod tytułem "Duda 2012".

Terapia szokowa, jaką przeszedł z powodu opcji walutowych PKM Duda, dobiegła końca. Mimo problemów i trudnej sytuacji w branży spółka pochwaliła się niezłymi wynikami z III kwartału (patrz obok). Przedstawiła też zarys programu restrukturyzacji pod tytułem "Duda 2012", którego pełne efekty mają być widoczne właśnie w tym roku.

Wielkie wyciskanie

— To był pierwszy kwartał w tym roku zakończony przez PKM Duda na plusie [1,2 mln zł — przyp. red]. Być może jest to sygnał odwrócenia się trendu w wynikach tej firmy. Przychody grupy w III kwartale nieco spadły, jednak na tle trudnej sytuacji na rynku mięsnym PKM Duda pokazuje, że może funkcjonować i osiągać wprawdzie niewielkie, ale już zyski, a nie straty. Spółka najgorsze ma już za sobą. Pozbyła się m.in. ciężaru opcji — komentuje Monika Kalwasińska, analityk DM PKO BP.

Mimo spadku skonsolidowanej sprzedaży z 446 mln zł w drugim kwartale do 369 mln w trzecim zarząd spółki jest zadowolony z wyników i przekonuje, że więcej w tych warunkach nie dało się osiągnąć.

— W III kwartale musieliśmy się zmagać m.in. z pogorszeniem się sytuacji na rynku ubezpieczeń w zakresie kredytu kupieckiego, co poskutkowało ograniczeniem lub całkowitym cofnięciem limitów ubezpieczeniowych dla kontrahentów spółek z naszej grupy. To wpłynęło na ograniczenie możliwości wzrostu sprzedaży — tłumaczy Maciej Duda, prezes PKM Duda.

— Spadek sprzedaży w III kwartale to efekt przede wszystkim wzrostu sprzedaży wewnątrz grupy. Zdecydowaliśmy się sprzedawać więcej naszym spółkom dystrybucyjnym (co podlega wyłączeniu w skonsolidowanym rachunku zysków i strat) kosztem kontrahentów zewnętrznych, żeby mieć szybsze i pewniejsze wpływy gotówki. W branży mięsnej terminy płatności wydłużyły się dziś nawet do 30-40 dni. Z tego powodu dotkliwie odczuliśmy kłopoty JBB, który był jednym z naszych najlepszych klientów i płacił w ciągu kilku dni — dodaje Rafał Oleszak, wiceprezes spółki.

Plany emisyjne

Zarząd Dudy obiecuje poprawę wyników w kolejnych kwartałach, m.in. dzięki restrukturyzacji, która poza redukcją kosztów i sprzedażą zbędnych aktywów przewiduje także uproszczenie struktury organizacyjnej grupy i zmniejszenie liczby spółek (obecnie jest ich aż 30). Obiecujących sygnałów jest jednak więcej.

— Zarząd PKM Duda podtrzymuje wolę przeprowadzenia nowej emisji akcji. Zielone światło musi jej najpierw jednak dać rada nadzorcza. Przewidujemy, że sprawa emisji i jej ostatecznego kształtu powinna się rozstrzygnąć w ciągu najbliższych tygodni. Teraz priorytetem jest finalizacja umów z bankami, w tym m.in. umowy o konsolidacyjny kredyt konsorcjalny w wysokości 102 mln zł z terminem spłaty do 2015 r. oraz kredytu podporządkowanego z Pekao w kwocie 29 mln zł z terminem spłaty do 2017 r. — mówi Rafał Oleszak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Szczepaniak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy