Polski rynek fuzji i przejęć podwoi swoją wartość

WST, Bloomberg
29-11-2010, 10:32

Wartość rynku fuzji i przejęć w Polsce może zwiększyć się ponad dwukrotnie do 2013 r. jeśli kryzys zadłużeniowy w Unii Europejskiej zmusi zagraniczne banki do sprzedaży udziałów w krajowych pożyczkodawcach, ocenia KPMG International.

Wartość transakcji, które stanowią obecnie około 3 proc. w odniesieniu do PKB ma wzrosnąć do zachodniego poziomu 8-10 proc. w kolejnych trzech latach – prognozuje Krzysztof Rozen, szef działu finansów korporacyjnych w warszawskim oddziale KPMG.

Instytucja doradzała w ośmiu tego typu transakcjach w Polsce w 2010 r. Zajmowała się m.in. sprzedażą udziałów w BZ WBK hiszpańskiemu bankowi Banco Santander, których wartość oszacowano na 5,6 mld USD.

W bieżącym roku wartość rynku M&A w Polsce potroi się wobec 2009 r. do rekordowego poziomu 13,9 mld USD. Największą transakcją była sprzedaż Banku Zachodniego przez Allied Irish Banks. 

Obecnie nowego inwestora szuka dla Polanku grecki właściciel EFG Eurobank Ergasis. Swoje biznesy odsprzedali już WestLB i Allianz. Pożyczkodawcy z zagranicznymi inwestorami na polskim rynku „trzymali” na koniec 2009 r. około 63 proc. aktywów tego sektora.

Według KPMG sprzedaż Polkomtela, największego w Polsce operatora telefonii komórkowej może być największą transakcją w 2011 r. Wartość udziałów szacowana jest na 12-16 mld zł. Czterech polskich akcjonariuszy i brytyjski Vodafone, który kontroluje 24 proc. udziałów w Polkomtelu, chcą sfinalizować transakcję w pierwszym półroczu przyszłego roku.

WST, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polski rynek fuzji i przejęć podwoi swoją wartość