Polski VAT dla transportu niezgodny z unijnym

opublikowano: 22-05-2013, 00:00

Po wyroku TSUE niektórzy transportowcy mają szansę odzyskać od fiskusa karne odsetki. Na wnioski w tej sprawie nie ma zbyt wiele czasu.

Firmy transportowe i spedycyjne powinny uważnie śledzić publikacje w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (UE). Ukaże się w nim wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE), który uznał, że przepisy polskiej ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) dotyczące szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego dla usług transportowych oraz spedycyjnych są niezgodne z regulacjami wspólnotowymi.

Wyrok zapadł 16 maja 2013 r. w sprawie C-169/12 TNT Express Worldwide (Poland) sp. z o.o. Jego tezy mogą być podstawą do wzruszenia negatywnych decyzji organów podatkowych, wydawanych w wyniku błędnej interpretacji przepisów. Podatnicy mogą o to wystąpić w ciągu miesiąca od publikacji orzeczenia. Jak informuje Wojciech Kotowski, doradca podatkowy z Kancelarii Ożóg i Wspólnicy, ogłoszenie może pojawić się w ciągu kilku tygodni od daty wyroku. Trybunał badał zgodność z unijnym prawem art. 19 ust. 13 pkt 2 polskiej ustawy o VAT.

Według tego przepisu obowiązek podatkowy w przypadku usług transportowych oraz spedycyjnych, powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, ale nie później niż 30. dnia od wykonania świadczenia. TSUE stwierdził, że obowiązek podatkowy może powstać wraz z wystawieniem faktury lub otrzymaniem zapłaty. Polskie regulacje wykraczają poza dopuszczalną swobodę ustalania tego momentu, przewidzianą w prawie unijnym. To oznacza, że decyzje skarbówki, w których kwestionowano przyjęty przez podatników kalendarz powstawania obowiązku podatkowego, były niezasadne.

— Stwierdzano w nich, że firma przyjmowała okres rozliczeniowy inny, niż to widział organ podatkowy. W konsekwencji, w którymś z tych okresów mogła powstać niedopłata podatku — wyjaśnia Wojciech Kotowski.

Jeśli podatnik zapłacił karne odsetki od takich zaległości, może teraz ubiegać się o ich zwrot. Nie wiadomo, czy będzie dużo takich wniosków. Nie każde przesunięcie terminu rozliczeń VAT po kontroli fiskusa musiało wykazać zaległość podatkową. Mogła powstać też nadpłata. Po wyroku TSUE firmy powinny przeprowadzić ekonomiczny bilans tych rozliczeń. Niezgodny z prawem wspólnotowym przepis będzie obowiązywał do końca 2013 r. W przyszłym zaczną obowiązywać nowe zasady dotyczące powstawania obowiązku podatkowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane