Polski węgiel odrabia straty

KSA, PAP
07-05-2010, 00:00

To był dobry kwartał

To był dobry kwartał

dla branży. Wśród

państwowych spółek

prym wiedzie Jastrzębska

Spółka Węglowa.

Spółki węglowe kontrolowane przez skarb państwa zakończyły pierwszy kwartał zyskiem netto na poziomie 144,3 mln zł. W tym samym okresie przed rokiem kopalnie poniosły 12,4 mln zł straty. Wyniki wypracowane zostały przy nieco niższym niż rok temu wydobyciu (18,3 mln wobec 18,7 mln ton) oraz przy nieco wyższej sprzedaży (17 mln wobec 16,3 mln ton).

Wśród państwowych spó-łek węglowych prym wiedzie Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), która wydobywa głównie węgiel koksujący. W I kwartale JSW miała około 117 mln zł zysku netto, a rok temu — 79 mln zł straty. Czy ten pozytywny trend utrzyma się w całym roku?

— Myślę, że tak, choć zagrożenia istnieją. Po stronie podażowej dotyczy to naszych możliwości wydobywczych. Wpływ na to mają m.in. warunki geologiczne złóż oraz decyzje samorządów odnośnie np. składowania odpadów — tłumaczy Jarosław Zagórowski, prezes JSW.

Zagrożenia dla wzrostu rynku istnieją również po stronie popytowej.

— Oceniamy, ze rynek będzie stabilny, ale trudno określić, jak długo się to utrzyma. Sytuacja zmienia się dynamicznie. Pewnym wyznacznikiem jest skrócenie okresów kontraktacji z rocznych i półrocznych do kwartalnych, a nawet miesięcznych — mówi Jarosław Zagórowski.

JSW wielkimi krokami wybiera się na GPW — zdaniem wiceprezesa Marka Wadowskiego oferta publiczna warta około 3,5 mld zł mogłaby wystartować w pierwszej połowie 2011 r.

— Przygotowujemy strategię inwestycyjną dla grupy i zastanawiamy się nad metodami finansowania. GPW, obok kredytów i środków własnych, jest jedną z nich — podkreśla Jarosław Zagórowski.

Do debiutu na GPW szykuje się też Katowicki Holding Węglowy (KHW). Wstępnie planowano, że dojdzie do niego w przyszłym roku. Oficjalne decyzje jednak jeszcze nie zapadły. Drogę na giełdę polskim kopalniom przetarła w ubiegłym roku Bogdanka. Oferta publiczna węglowej spółki zakończyła się sukcesem. Kopalnia jest już w pełni sprywatyzowana i dane z Ministerstwa Gospodarki na temat wyników branży w I kwartale jej nie obejmują.

— Jestem zadowolona z rezultatów pierwszego kwartału — mówi Krystyna Borkowska, wiceprezes Bogdanki ds. finansowych.

Nie ujawnia jednak szczegółów przed publikacją raportu finansowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polski węgiel odrabia straty