Polski załącznik najdłuższy

Mira Wszelaka
opublikowano: 17-04-2003, 00:00

Polska część traktatu zajmuje około 1000 stron, z czego ponad 600 stanowią listy zakładów spożywczych i leków, które będą korzystać z okresów przejściowych.

Nie ma co ukrywać, że polska część traktatu jest najbardziej obszerna. Nie jest to spowodowane specjalnymi rozwiązaniami czy obostrzeniami. O jej wyjątkowych gabarytach zadecydowały dwie, wyjątkowo rozbudowane, listy: leków oraz zakładów branży spożywczej (rybnej, mięsnej i mlecznej), które będą korzystać z okresów przejściowych.

Informacje o wszystkich wynegocjowanych przez Polskę okresach przejściowych oraz te, które odnoszą się do naszego kraju, znajdują się w 12. załączniku do traktatu. Tzw. polski załącznik składa się z jedenastu tytułów odpowiadających numerami i nazwami rozdziałom negocjacyjnym, w których zostaną wprowadzone rozwiązania przejściowe. Dotyczą one takich spraw, jak m.in.:

- swobodny przepływ osób (z okresem przejściowym),

- nabywanie ziemi przez cudzoziemców (5 lat okresu przejściowego na kupno przez obywateli UE tzw. drugich domów oraz 12 lat na zakup nieruchomości). Zasada ta nie będzie obowiązywać przy legalnym zamieszkaniu i dzierżawie gruntów rolnych przez co najmniej trzy lata, a w przypadku województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego i wielkopolskiego zakup musi być poprzedzony dzierżawą przez co najmniej siedem lat),

- ponowna rejestracja farmaceutyków (do końca 2008 r.)

Ulgi dostaną też niektóre podmioty gospodarcze. I tak na przykład: 56 zakładów mleczarskich może przetwarzać mleko zgodne i niezgodne z normami UE na jednej linii produkcyjnej. Do czasu. 29 z nich musi się dostosować do czerwca 2005 r., 14 — do 31 grudnia 2005 r., a 13 — do 31 grudnia 2006 r.

Dzięki negocjatorom przez pewien czas będziemy płacić niższe podatki. Do końca 2007 r. mamy obniżoną stawkę VAT (7 proc.) na usługi restauracyjne. Podobnie jest z VAT na dostawy usług budowlanych, remontowych i modernizacyjnych, ale w tym wypadku nie wchodzą w to, niestety, materiały. Do 2008 r. UE odroczyła też zastosowanie ogólnej stawki opłaty akcyzowej na papierosy.

Polska może także utrzymać obniżone stawki podatku akcyzowego na benzynę z odwodnionym alkoholem, olej napędowy o niskiej zawartości siarki i benzynę zawierającą alkohol, eter etylo-butylowy (bez estrów) przez jeden rok od dnia przystąpienia do UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy