Polskie akcenty na winiarskim festiwalu na Węgrzech

PAP, DI
opublikowano: 27-04-2019, 12:04

Degustacje tokajskich win, zwiedzanie piwnic i koncerty to tylko niektóre z atrakcji czekających na gości oficjalnie rozpoczętego w sobotę festiwalu "Czarująca Majówka w Tarcalu" na Węgrzech. Jak co roku organizatorzy zadbali o polskie akcenty.

Tarcal to wioska w tokajskim regionie winiarskim. Tutejsze Stowarzyszenie Kulturalno-Winne, do którego należą m.in. najlepsi lokalni winiarze, już po raz 4. zorganizowało imprezę z winem w roli głównej.

"Chodzi o festiwal, który nie będzie się ograniczał tylko do wina. Ono oczywiście gra główną rolę, ale zawsze staramy się, żeby był element kulturalny, np. wykłady na temat historii lokalnej" – powiedział PAP członek Stowarzyszenia Kulturalno-Winnego Jerzy Celichowski, który wraz z żoną Węgierką jest właścicielem małej winnicy w Tarcalu.

Jak podkreślił, Polacy bardzo licznie przyjeżdżają do regionu tokajskiego i uczestniczą także w "Czarującej Majówce". Organizatorzy specjalnie pod ich kątem przygotowali informację o programie w języku polskim.

W sobotę polskim akcentem na festiwalu będzie wykład historyka i pisarza, prof. Istvana Kovacsa, który jest autorem m.in. leksykonu biograficznego polskich uczestników walk o niepodległość Węgier w latach 1848-49. Opowie on o bitwie tarcalskiej ze stycznia 1849 r., w której uczestniczyli – zarówno po stronie węgierskich powstańców, jak i armii austriackiej - także Polacy.

Podczas uroczystego otwarcia festiwalu w sobotę tradycyjnie wzniesiono toast winem Tarcal, zabutelkowanym w 2017 r. Jest to białe wino wytrawne, powstałe z kupażowania win najlepszych winiarzy ze wsi. Jakość trunków, które staną się składnikiem wina Tarcal, zatwierdza co roku specjalny komitet lokalny.

Zgodnie z tradycją udekorowano również kolorowymi wstążeczkami "drzewko majowe". Korzenie tej węgierskiej tradycji symbolizującej odrodzenie przyrody są związane ze zwyczajem stawiania przez kawalerów takich udekorowanych drzewek przy płotach dziewcząt.

Kolejne atrakcje festiwalu to śpiewanie pieśni winnych, koncerty, przedstawienie teatralne połączone z degustacją pięciu lokalnych win czy spożywanie posiłków specjalnie skomponowanych pod konkretne wina.

Celichowski podkreśla, że związki Tarcalu z Polską nie ograniczają się do obecności Polaków na majówce. "Mamy też kontakt z Muszyną w Polsce dzięki autorowi bardzo kompetentnego bloga +Blisko Tokaju+, Gabrielowi Kurczewskiemu" – powiedział Celichowski.

W Muszynie również działa lokale stowarzyszenie, którego przedstawiciele kilkakrotnie przyjeżdżali już do Tarcalu, w tym na winobrania. Winiarze z Tarcalu byli natomiast z wizytą w Muszynie.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy