Polskie akcje idą w dół, jak złoty i obligacje

Sebastian Gawłowski
27-10-2003, 00:00

Giełda zareagowała spadkiem na decyzję Sejmu o wprowadzeniu z nowym rokiem podatku od inwestycji w akcje dla indywidualnych graczy. Paradoksalnie mogłoby to teraz spowodować wzrost zainteresowania akcjami. Jednak stan polskich finansów publicznych zniechęca do inwestycji. Wyprzedaż trwa wszędzie — na GPW, rynku walutowym i rynku papierów skarbowych.

Sytuacja posiadaczy akcji jest bardzo trudna. Indeks WIG20 jest coraz bliżej kluczowego poziomu 1500 pkt. Towarzyszy temu coraz mocniejsza przecena złotego. W piątek kurs euro wzrósł już powyżej 4,70 zł. Niepokojące sygnały płynące z rynku zatrze dopiero przekonujące pokonanie poziomu 1600 pkt na WIG20.

W piątek przed dramatem, czyli spadkiem WIG20 poniżej 1520 pkt, rynek uchroniło odrobienie części strat pod koniec sesji. Spadające obroty sugerują, że siła podaży się wyczerpuje. W tej sytuacji inwestorzy na GPW będą czekać na stabilizację na Zachodzie, która pozwoli na wzrostową korektę ostatnich spadków.

Na tle spadających kursów w piątek nieźle zaprezentowały się Pekao SA oraz podciągany kurs BPH BPH. Przecenie oparły się Kęty i Orbis. Większość blue chipów traciła. Spadkiem notowania kończyły m.in. KGHM i PKN Orlen. Skarb Państwa ma zadecydować o sprzedaży pakietu akcji Polkomtelu należących m.in. do tych spółek. Zdaniem analityków sądząc chociażby po działaniach w sprawie przeprowadzenia oferty TP SA, decyzja co do operatora Plusa trochę potrwa.

Kurs Świecia znów spada. Zdaniem analityków, spółka może nie odczuć spodziewanego wzrostu popytu na papier, a jej wycena jest nieatrakcyjna w porównaniu z zachodnimi odpowiednikami. Na lekkim minusie jest Netia. W obronie kluczowego wsparcia w strefie 4 zł nie pomoże jej negatywna rekomendacja DM Banku Handlowego, który zaleca sprzedaż akcji telekomu z ceną docelową 2,9 zł.

Wśród mniejszych firm wyróżniał się Projprzem. Według informacji prasowych władze spółki zapowiadają uzyskanie dużego kontraktu i rozważają skupowanie akcji własnej firmy. Nadal dobrze radzi sobie Boryszew, który odkupił firmę Izolacja Matizol, co jest kolejnym krokiem ku stworzeniu silnej grupy kapitałowej. Zbliża się termin publikacji wyników. Lepiej od rynku prezentowały się spółki, po których gracze spodziewają się dobrych rezultatów, m.in.: Groclinu, Forte. Zapowiedź wysokich zysków podbiła cenę Jutrzenki.

Zyskiwał Ster-Projekt, który wyrasta na najbardziej aktywnego gracza w procesie konsolidacji branży informatycznej. Wygląda na to, że inwestorzy wierzą w spółkę, gdyż w nowej emisji nabyli wszystkie jej akcje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polskie akcje idą w dół, jak złoty i obligacje