Polskie banki mają gigantyczny problem z walutowymi kredytami hipotecznymi

WST
opublikowano: 04-09-2020, 07:45

W obszernym artykule opublikowanym w piątek, agencja Reuters opisuje sytuację na polskim rynku kredytów hipotecznych zaciąganych w obcej walucie (głównie szwajcarskim franku).

Reuters podaje, powołując się na najnowsze dokumenty, że największe polskie banki „odłożyły” już łącznie ponad 1,96 mld zł (525 mln USD) na spłatę takich kredytów po tym jak polskie sądy w większości przypadków uznały, że klienci byli wprowadzani w błąd.

Franki szwajcarskie
fot. Bloomberg

Agencja podkreśla, że rezerwy te stanowią jednak zaledwie 2 proc. całego portfela pozostającego do spłaty w sektorze franków szwajcarskich, który według danych nadzoru na koniec czerwca wynosił 100 mld zł. Odpowiada to około jednej trzeciej wszystkich polskich kredytów hipotecznych.

Reuters wskazuje, że Polska jest ostatnim krajem w Europie, który mierzy się z problemem tego typu kredytów. Niedawna decyzja trybunału w Luksemburgu nie daje jednak praktycznie wyjścia bankom i politykom na rozwiązanie narastającego od lat problemu „po ich myśli”. Powołując się na dane kancelarii Votum Robin Lawyers, Reuters podaje, że obecnie polscy pożyczkobiorcy występujący do sądów przeciwko bankom wygrywają 9 na 10 spraw. 

To bardzo poważny problem i obciążenie dla banków, w chwili kiedy gospodarka mierzy się ze skutkami pandemii koronawirusa. W grę wchodzą bowiem gigantyczne kwoty. Przytaczane przez Reutersa szacunki DM BOŚ wskazują, że całkowity koszt dla sektora bankowego z tego tytuły to 20 mld zł. Tymczasem inne wyliczenia, w tym zrzeszenia banków, mówią o kwotach kilkakrotnie wyższych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane