Polskie banki są odporne na kryzys

ARTYKUŁ SPONSOROWANY< GETIN NOBLE
26-11-2015, 22:00

Dr Krzysztof Rosiński, prezes Getin Noble Banku, mówi, że banki z dominującym polskim kapitałem nie tylko modelowo poradziły sobie z kryzysem, ale wykorzystały też światowe problemy sektora i wyszły z perturbacji mocniejsze

Czy można powiedzieć, że kapitał i bankowość mają narodowość? Czy kryzys, rozpoczęty w latach 2008-09, podkreślił znaczenie tego pytania?

Dr Krzysztof Rosiński, prezes Getin Noble Banku (GNB): Polską bankowość możemy rozumieć dwojako. Z jednej strony jako wszystkie banki działające na polskim rynku, z drugiej jako instytucje bankowe z większościowym polskim kapitałem. Patrząc na to zagadnienie szerzej, możemy stwierdzić, że instytucje finansowe działające w Polsce radzą sobie dobrze z zawirowaniami na światowych rynkach. Sprzyjają im korzystna sytuacja ekonomiczna w kraju i dobre nastroje konsumenckie. Na tym tle bardzo dobrze wypadają banki z większościowym polskim kapitałem, które dzięki zdolności do szybkiego podejmowania decyzji i braku uzależnienia od wytycznych z zagranicznych centrali mogą się lepiej dostosowywać do oczekiwań rodzimych klientów. To szczególnie istotne w kryzysie, bo w świecie finansów każda chwila zwłoki może mieć negatywne konsekwencje dla spółki. Banki kontrolowane przez polski kapitał wyszły z kryzysu silniejsze, ponieważ dobrze wykorzystały ten czas i stały się beneficjentami restrukturyzacji światowych grup bankowych. Można tu wymienić dokonaną przez naszą Grupę akwizycję Allianz Banku Polska, Dexia Banku Polska, zorganizowanej części DNB Nord, DZ Banku czy też utworzenie Idea Banku na bazie przejętego GMAC Banku. Polskie banki aktywnie działają również na rzecz wprowadzania do sektora bankowego nowych technologii i standardów obsługi. Nie należy również zapominać o mniejszych bankach z dominującym polskim kapitałem. Instytucje te z roku na rok zwiększają bazę klientów i często zajmują atrakcyjne nisze, dzięki lepszemu zrozumieniu charakteru lokalnego rynku.

Jaką przewagę mają banki polskie nad oddziałami banków zagranicznych?

Patrząc na rynek usług finansowych przez pryzmat ostatnich dziesięciu lat, widać, że największą przewagą polskich instytucji finansowych jest zdolność do podejmowania szybkich decyzji. Instytucje takie jak nasza nie muszą czekać na wytyczne zagranicznych centrali, martwiąc się, czy będą adekwatne do sytuacji w kraju i miejscowej specyfiki. Nie musimy też odprowadzać danin na rzecz korporacji matki i ponosić kosztów jej funkcjonowania. Na pewno usprawnia to zarządzanie bankiem. W mniejszym stopniu jesteśmy również podatni na ryzyko negatywnych skutków potencjalnegokryzysu ekonomicznego w innych krajach. Dlatego polskie instytucje finansowe powinny być preferowane przy wprowadzaniu nowych obciążeń finansowych, a nie tak jak to było z Funduszem Wsparcia Kredytobiorców, gdzie banki z polskim kapitałem zapłacą względnie najwyższą składkę w porównaniu z bankami o kapitale zagranicznym.

Czy banki powinny marketingowo wykorzystywać polskość kapitału?

Jakiś czas temu zleciliśmy badania na temat istotnych czynników, wpływających na decyzje klientów indywidualnych o lokowaniu oszczędności. Tradycyjnie na wysokich pozycjach znalazły się atrakcyjne oprocentowanie lokat i elastyczność przy konstruowaniu oferty produktowej. Bardzo wysokie miejsce zajęło jednak zaufanie do instytucji finansowej i poczucie bezpieczeństwa zgromadzonych pieniędzy. W tym kontekście zaufanie do polskich banków powiązane z przekonaniem o ich stabilności w kryzysie zadeklarowało aż 74 proc. respondentów, podczas gdy do banków z kapitałem zagranicznym 48 proc. Z naszych obserwacji wynika również, że Polacy chcą być dumni z sukcesu polskich firm i mają rosnącą świadomość jakości produktów i usług „made in Poland”. Dlatego jestem przekonany, że w branży finansowej polskości na pewno nie należy się wstydzić, przeciwnie — trzeba ją aktywnie promować.

Jakie największe wyzwania stoją przed zarządem Getin Noble Banku?

Od dłuższego czasu realizujemy strategię przebudowy banku z instytucji sprzedażowej na bank relacyjny. To długotrwały proces wymagający systematycznych zmian struktury organizacyjnej i wartości wyznawanych w całej grupie kapitałowej. Kluczowe dla naszych działań są: poprawa jakości obsługi, zwiększenie zadowolenia ze świadczonych usług i budowa długofalowych relacji z klientami. W nadchodzących kwartałach planujemy zintensyfikować prace, by w najbliższej przyszłości dołączyć do banków o najwyższym poziomie obsługi i zadowolenia klientów.

Coraz większą rolę odgrywa w bankowości technologia. Jak GNB działa w tej dziedzinie?

Getin Noble Bank od lat aktywnie wdraża najnowsze rozwiązania technologiczne w zakresie usług finansowych. Jako pierwszy bank na świecie wprowadziliśmy kartę płatniczą z wyświetlaczem. Pracujemy nad wprowadzeniem do użycia karty biometrycznej. Jako jeden z pierwszych banków w kraju umożliwiliśmy też płatności w technologii HCE. Stworzyliśmy również Getin Lab — wewnętrzny zespół ekspertów, którego zadaniem jest opracowywanie i wdrażanie nowych rozwiązań w celu poprawy jakości obsługi. Zespół ma na koncie m.in. udział w projektowaniu naszej wielokrotnie nagradzanej aplikacji Getin Mobile. Liczymy, że duża uwaga i unikalne podejście do kwestii innowacji technologicznych umożliwi nam dalszy rozwój produktów i usług, a to przełoży się na większe zadowolenie klientów.

Czy grupa Getin będzie powoływała nowe spółki, uzupełniające ofertę?

W naszym przekonaniu aktualna oferta Grupy Getin Noble Banku ma charakter kompleksowy i odpowiada oczekiwaniom klientów. Warto przypomnieć, że oprócz czołowej spółki leasingowej w ramach Grupy prężnie funkcjonuje dom maklerski oraz Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, a także szybko rozwijająca się spółka wynajmu długoterminowego Getin Fleet. Umożliwia nam to budowanie atrakcyjnych pakietów produktowych zarówno dla klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorstw. Dodatkowo, w pierwszym półroczu złożyliśmy wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego o wyrażenie zgody na stworzenie banku hipotecznego. Powstanie tego typu instytucji w ramach Grupy pozwoli nam na pozyskiwanie finansowania, w postaci listów zastawnych, dla portfeli kredytów hipotecznych. Chcielibyśmy, aby Getin Noble Bank Hipoteczny rozpoczął działalność operacyjną najpóźniej w 2017 r.

WYKORZYSTANA SZANSA: Banki kontrolowane przez polski kapitał wyszły z kryzysu silniejsze, ponieważ dobrze wykorzystały ten czas i stały się beneficjentami restrukturyzacji światowych grup bankowych — mówi dr Krzysztof Rosiński, prezes Getin Noble Banku. [FOT. ARC]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ARTYKUŁ SPONSOROWANY< GETIN NOBLE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Polskie banki są odporne na kryzys