Polskie banki się trzymają

MWIE, BLOOMBERG
opublikowano: 23-06-2010, 00:00

Słabo zadłużeni klienci to atut krajowych banków, których zyski mają skoczyć o 20 proc. — ocenia JP Morgan.

Słabo zadłużeni klienci to atut krajowych banków, których zyski mają skoczyć o 20 proc. — ocenia JP Morgan.

Banki w Polsce słabiej niż zachodnie odczuły kryzys zadłużenia strefy euro — przekonuje JP Morgan w najnowszym raporcie. Ich bilanse są w dobrym stanie, a na przyszły rok twórcy raportu przewidują 20-procentowy wzrost zysków. Na dobrą sytuację krajowych instytucji finansowych wpływają: niskie zadłużenie konsumentów i mniejsza niż w zachodnich bankach dźwignia finansowa.

Głównym czynnikiem ryzyka dla sektora nadal jest zmienność kursu franka szwajcarskiego. JP Morgan zwraca jednak uwagę, że banki zdołały przestawić większość akcji kredytowej w hipotece na złote i euro. Pekao, Millennium i Bank Handlowy praktycznie nie oferują kredytów w walutach — zauważają twórcy raportu.

W tym i przyszłym roku banki powinny zwiększać akcję kredytową w tempie kilku procent rocznie. Zaostrzająca się konkurencja będzie jednak wywierała nacisk na marże.

Spośród banków innych krajów regionu pod presją znaleźć się mogą banki węgierskie. Zdaniem JP Morgan, zaszkodzą im cięcia budżetowe i zwiększenie podatków. Jakość portfeli kredytowych nad Dunajem nadal pozostawia wiele do życzenia, a ożywienie w gospodarce postępuje w żółwim tempie.

W lepszej sytuacji są Czesi. Ich banki są w dobrej kondycji, jednak tam potencjał wzrostu jest ograniczony. Znacznie ciekawsze perspektywy rysują się przed bankami tureckimi. Eksperci JP Morgan oczekują, że w pierwszym półroczu 2010 wzrost akcji kredytowej sięgnie tam 11 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, BLOOMBERG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu