Polskie banki w obliczu rosnącego ryzyka kredytowego

Jarosław Fronczak, Joanna Pluta; Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.
opublikowano: 10-09-2009, 18:00

Dzisiejszy dzień na krajowym rynku walutowym upływał pod znakiem znacznego osłabiania się polskiej waluty. Kursy EUR/PLN i USD/PLN zwyżkowały z okolic poziomów odpowiednio: 4,1200 i 2,8230 do  4,1870 i 2,8800.

Deprecjacja złotego miała miejsce na fali komunikatu agencji ratingowej S&P, z którego wynikało, iż polski system bankowy stoi w obliczu wzrostu ryzyka kredytowego. W okolicach godziny 12.00 kurs krajowej waluty odbił się od dziennych minimów, na co wpływ mógł mieć ponowny wzrost notowań eurodolara w okolice poziomu 1,4600. Odreagowanie złotego nie trwało jednak długo i w następnych godzinach kursy EUR/PLN i USD/PLN powróciły na ścieżkę wzrostów. Pod koniec dnia, około godziny 16.00 za jedno euro płacono 4,1590 zł, za jednego dolara 2,8620 zł.
Na międzynarodowym rynku walutowym eurodolar konsolidował się w okolicach poziomu 1,4550. W środę kurs tej pary walutowej zwyżkował, osiągając tegoroczne maksimum na poziomie 1,4600 w reakcji na pogłoski dotyczące zakupu przez Chiny obligacji Międzynarodowego Funduszu Walutowego o wartości 50 mld USD, denominowanych w jednostce rozliczeniowej MWF – tzw. SDR. Dziś jednak w kolejnych godzinach notowania EUR/USD nie wykazywały gwałtownych zmian.

Z danych makroekonomicznych o godzinie 13.00 poznaliśmy decyzję Banku Anglii dotyczącą stóp procentowych, które pozostały na niezmienionym poziomie 0,5%. Ponadto o 14.30 napłynęły do nas cotygodniowe doniesienia z amerykańskiego rynku pracy – liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych spadła tam z 576 tys. do 550 tys. W tym samym czasie opublikowano dane dotyczące tamtejszego handlu zagranicznego – jego deficyt wzrósł z 27,5 mld USD do 31,96 mld USD. Te niejednoznaczne informacje pozostały jednak bez wpływu na eurodolara i pod koniec dnia kurs tej pary walutowej kształtował się na poziomie 1,4560.

Sporządzili: Jarosław Fronczak, Joanna Pluta; Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Fronczak, Joanna Pluta; Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Polskie banki w obliczu rosnącego ryzyka kredytowego