Polskie elektrofiltry złagodzą skutki palenia węglem

Naukowcy z Politechniki Śląskiej znaleźli sposób na obniżenie emisji szkodliwych substancji pochodzących z pieców węglowych.

Zespół z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej, kierowany przez dr Roberta Kubicę, opracował elektrofiltry, które można zastosować w piecach opalanych węglem. Pozwalają one na obniżenie emisji szkodliwych substancji przenikających do atmosfery aż o 90 proc. 

Filtr usuwa pył powstający ze spalania paliw stałych w małych instalacjach grzewczych, odpowiadający za tzw. zjawisko emisji niskiej, które jest jeden z powodów smogu. Dzięki wykorzystaniu pola sił elektrostatycznych cząstki pyłu osadzają się na ścianie elektrofiltru; nie wydostają się więc do atmosfery.

– Obecnie trwają prace nad udoskonaleniem pomysłu i dostosowaniem zaprojektowanych elektrofiltrów do stosowania ich na wylotach kominów. Dzięki temu jeszcze więcej gospodarstw domowych będzie mogło zacząć korzystać z tego rozwiązania – podkreśla dr Robert Kubica.

Jedno z urządzeń - elektrofiltry montowane przy kotłach grzewczych w kotłowniach – jest już gotowe i dostępne na rynku. W realizacji jest też projekt prowadzony na zlecenie katowickiej Centrali Zaopatrzenia Hutnictwa.

Naukowcy zapowiadają natomiast uruchomienie pilotażowego programu, którym objętych zostanie kilkadziesiąt gospodarstw domowych na Śląsku. Testy wykażą czy będzie można stosować filtry w domach z piecami opalanym węglem lub drewnem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Polskie elektrofiltry złagodzą skutki palenia węglem