Polskie euroobligacje znajdą nietypowych kupców

19-01-2001, 18:06

LONDYN (Reuters) - Planowana oferta polskich euroobligacji, której prezentacje rozpoczną się w poniedziałek, rozejdzie się zapewne bardzo szybko. Zainteresowane mogą być jednak głównie fundusze, które nie są wyspecjalizowane w inwestycjach na rynkach wschodzących, sądzą analitycy.

Oferta obligacji 10-letnich na łączna sumę przynajmniej 500 milionów euro rozpocznie się 29 stycznia. Wielu analityków uważa, że status Polski jako kandydata do Unii Europejskiej oznaczna, że ich rentowności mogą pozazdrościć nawet korporacje z państw G7.

Zdaniem analityków inwestorzy specjalizujący się w rynkach wschodzących będą raczej unikać emisji.

"Z pewnością inwestorzy rynków wschodzących nie będą kupować tych obligacji. Wolałbym kupować polskie papiery dłużne w dolarach" - powiedział Michael Discher z Deutsche Bank Investment Trust we Frankfurcie.

Polskie eurobligacje z terminem zapadalności w 2010 roku mają rentowność wyższą zaledwie o 65 punktów bazowych od obligacji rządu niemieckiego. Wiele obligacji korporacyjnych z krajów G7 posiadających rating BBB+ lub pojedyncze A ma większą rentowność niż obligacje polskie, ocenia Discher.

Nie oznacza to jednak, że zainteresowania nie będzie. Większość obecniej emisji przyciągnie zapewne fundusze działające zarówno na rynkach wschodzących jak i rozwiniętych (crossover funds).

"Polskie obligacje zostaną zapewne wysoko wycenione. Oznacza to, że będą przeznaczone głównie dla funduszy typu crossover" - powiedział David Railey, ekonomista rynków Europy Centralnej z UBS Warburg w Londynie.

Obligacje zechcą zapewne kupić banki, które chcą poprawić swój niski współczynnik wypłacalności, uważa Discher.

Ponieważ Polska jest członkiem OECD czynnik ryzyka naszych euroobligacji jest zerowy, podczas gdy dla obligacji korporacyjnych wynosi on 100 procent. To z kolei wymagałoby od banku stworzenia rezerwy stanowiącej osiem procent wartości obligacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polskie euroobligacje znajdą nietypowych kupców