Polskie firmy czują się mniej bezpiecznie

MBE
opublikowano: 31-10-2012, 00:00

Przedsiębiorcy oczekują ulg podatkowych i atrakcyjnych pożyczek, które pomogłyby im w rozwoju biznesu.

Zaufanie przedsiębiorców do działań gospodarczych szybko rozwijających się państw gwałtownie maleje — alarmuje firma Regus, która opracowała Indeks Poczucia Bezpieczeństwa Inwestycyjnego. Wskazuje on, że od kwietnia 2012 r. w Polsce zaufanie firm zmniejszyło się już o 15 punktów (ze 117 do 102). Jak informuje Regus — poziom zaufania w małych firmach spadł znacząco i w krajach o rozwiniętej gospodarce, i w państwach rozwijających się.

Przyczyną jest utrudniony dostęp do kredytów i nowych grup klientów oraz potrzeba elastycznych usług finansowania. Odsetek polskich przedsiębiorstw, które odnotowały wzrost przychodów, zmniejszyłsię od kwietnia 2012 r. z 55 proc. do 49 proc., a ich zyski spadły z 43 proc. do 41 proc.

Co może zaskakiwać, aż 64 proc. polskich respondentów deklaruje jednak zadowolenie z rządowych strategii wsparcia biznesu. Polscy przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą i prowadzący małe firmy przyznają, że największym wyzwaniem jest dla nich: sprzedaż (50 proc.), budowanie sieci kontaktów (43 proc.) i zadania administracyjne (36 proc.).

Od rządzących oczekują m.in. ulg podatkowych (72 proc.) i nisko oprocentowanych pożyczek (48 proc.). Indeks Poczucia Bezpieczeństwa opracowano na podstawie opinii 24 000 menedźerów wyższego szczebla z 92 krajów. Jest on miarą uformowaną na podstawie perspektyw łączących aktualne trendy dotyczące przychodów i zysków z poglądami na oczekiwaną poprawę gospodarczą w nadchodzących miesiącach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu