Polskie firmy hamują coraz wolniej

Rafał Białkowski
18-09-2009, 00:00

Produkcja przemysłowa spadła w sierpniu o 0,2 proc. To najlepszy wynik od października. A będzie jeszcze lepiej.

Produkcja przemysłowa spadła w sierpniu o 0,2 proc. To najlepszy wynik od października. A będzie jeszcze lepiej.

Nasz przemysł może pochwalić się coraz lepszą kondycją. Jak wynika z wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w sierpniu produkcja przemysłowa skurczyła się tylko o 0,2 proc., licząc rok do roku. Choć dane okazały się nieznacznie gorsze od konsensusu rynkowego (+0,4 proc.), jest to najlepszy wynik od października 2008 r.

— Wzrost indeksu PMI dla produkcji na sierpień [z 48,9 do 51,8 pkt. — red.] wskazywał na znacznie lepsze dane o produkcji przemysłowej. Mimo to jej spadek jest coraz mniejszy i nie powinniśmy już obserwować takiego hamowania jak na początku roku. Co więcej, pod koniec roku dynamika powinna być już na plusie — uważa Marta Petka-Zagajewska, ekonomistka Raiffeisen Banku.

Produkcja spadła w 19 z 34 działów przemysłu, a największe hamowanie odnotowano w produkcji pozostałego sprzętu transportowego, np. stoczni (-29,1 proc. r/r), metali (-22,4 proc.) oraz maszyn i urządzeń (-13,6 proc.).

Znacznie lepszą kondycję prezentują firmy z branży produkującej komputery, wyroby elektroniczne i optyczne (+28,9 proc.) oraz napoje (+16,1 proc.).

— Większość producentów nastawionych na eksport trzyma się relatywnie dobrze — twierdzi Aleksandra Świątkowska, ekonomistka PKO BP.

Jej zdaniem, w kolejnych miesiącach tendencja powinna się utrzymać, bo kondycja zachodnich gospodarek stopniowo poprawia się. Problemy czekać mogą jednak firmy z branży motoryzacyjnej.

— Będzie to skutek kończących się rządowych programów wspierających sprzedaż nowych aut — mówi ekonomistka PKO BP.

Z danych GUS wynika również, że w sierpniu na wysokim poziomie pozostawało budownictwo (+11 proc. r/r).

— To efekt m.in. inwestycji infrastrukturalnych — twierdzi Adam Antoniak, ekonomista Banku BPH.

Piotr Bielski, ekonomista BZ WBK, uważa jednak, że w kolejnych miesiącach dynamika będzie nieco mniejsza, bo wygasać będą inwestycje mieszkaniowe.

Jego zdaniem, wczorajsze dane — choć gorsze od prognoz — potwierdzają, że w III kwartale gospodarka będzie rosła w blisko 1-procentowym tempie.

Rafał Białkowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Białkowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Polskie firmy hamują coraz wolniej