Polskie firmy mogą być podwykonawcami nowego modelu Boeinga

28-11-2004, 09:05

Boeing zamierza w grudniu prowadzić negocjacje z polskimi firmami na temat ich ewentualnego udziału w wytwarzaniu maszyn potrzebnych do produkcji nowego modelu samolotów Boeing 7E7 - powiedział PAP wiceprezes Boeinga L. Craig Johnstone.

"Będziemy w ciągu następnego miesiąca rozmawiać z kilkoma firmami w Polsce o ich udziale w produkcji samolotu Boeing 7E7" - powiedział Johnstone.

"W ciągu kilku najbliższych miesięcy musimy znaleźć wytwórców maszyn i części do maszyn potrzebnych do produkcji 7E7. Do wykonania jest 10 milionów godzin pracy. Naszymi dostawcami muszą być zakłady, które będą mogły rozpocząć produkcję na początku przyszłego roku i na czas dostarczyć wysokiej jakości produkty. Wierzymy, że w Polsce są firmy, które spełniają te wymagania" - dodał wiceprezes Boeinga.

Polskie zakłady lotnicze w Mielcu już teraz współpracują z Boeingiem, wytwarzając między innymi drzwi do samolotów 757. "Prawie cała produkcja zakładów w Mielcu to produkcja części dla Boeinga 757" - powiedział Johnstone.

Wiceprezes koncernu powiedział, że firma poszukuje podwykonawców, oprócz Polski, także w kilku innych krajach.

Przedstawiciele Boeinga przebywają w Polsce, ponieważ negocjują możliwość dostawy swoich nowych modeli samolotów Boeing 7E7 dla PLL LOT. Konkurentem Boeinga w dostawie samolotów dla LOT jest Airbus. Nowe samoloty Boeinga dla polskiego przewoźnika mogą być dostarczone najwcześniej w 2008 roku.

Prezes LOT-u Marek Grabarek zapowiadał wcześniej, że dostawca będzie wybrany, a kontrakty podpisane jeszcze pod koniec tego roku. Jednak według nieoficjalnych informacji prasowych zarząd firmy może odłożyć wybór dostawcy samolotów, co ma związek z wprowadzeniem trzyletniego programu oszczędnościowego.

Na całym świecie Boeing chce w tym roku sprzedać co najmniej 200 samolotów długodystansowych 7E7.

"Wykonamy nasz plan. Mamy już zobowiązania na ponad 200 samolotów 7E7 w tym roku. Ogłoszone zostało już podpisanie 82 takich kontraktów. To będzie najbardziej udany start nowego modelu naszego samolotu jaki kiedykolwiek mieliśmy" - powiedział Johnstone.

Zyski Boeinga w trzecim kwartale przekroczyły 456 mln USD w porównaniu z 256 mln USD w tym samym okresie rok wcześniej. Przychody koncernu w trzecim kwartale sięgnęły 13,2 mld USD wobec 12,2 mld USD rok wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polskie firmy mogą być podwykonawcami nowego modelu Boeinga