Polskie firmy muszą wyjść poza Europę

JANUSZ WŁADYCZAK wiceprezes KUKE
opublikowano: 07-12-2017, 22:00

KOMENTARZ PARTNERA

Na co dzień blisko pracujemy z firmami z sektora MŚP. Dla wielu z nich dynamiczny rozwój sprzedaży eksportowej był fundamentem ich biznesowego sukcesu. Ekspansja zagraniczna przed każdą firmą otwiera bowiem wachlarz nowych możliwości. W zależności od branży i specyfiki przedsiębiorstwa może to być poszerzenie oraz zróżnicowanie grona odbiorców, nawiązanie współpracy z dużym międzynarodowym dystrybutorem i włączenie się do globalnego łańcucha dostaw, czy też dostęp do nowych technologii i wysokiej jakości komponentów.

Eksperci zwracają uwagę, że w dłuższym okresie wzrost rynku wewnętrznego będą ograniczać niekorzystne zmiany demograficzne przekładające się na spadek roli popytu krajowego jako czynnika stymulującego aktywność gospodarczą. W takich warunkach to właśnie popyt zewnętrzny powinien w dużej mierze wpływać na rozwój polskiej gospodarki. Na razie wskaźniki opisujące dynamikę polskiego eksportu napawają optymizmem. Według prognoz KUKE bieżący rok zamkniemy wynikiem na poziomie 194,4 mld EUR, co oznacza 10-procentowy wzrost eksportu w stosunku do roku 2016. Szacujemy, że w 2018 r. polskie firmy wyeksportują towary i usługi o wartości ponad 212 mld EUR. Aby utrzymać tak dobre wyniki konieczne jest jednak mocniejsze wejście na rynki pozaeuropejskie i oparcie konkurencyjności polskich firm w mniejszym stopniu na konkurencyjności kosztowej, a bardziej na innowacyjności i umiejętności dostosowania się do zgoła innych realiów rynkowych niż w Europie.

Obecność na globalnym rynku wiąże się jednak z ryzykiem. Z racji specyfiki swojej działalności małe i średnie przedsiębiorstwa niejednokrotnie angażują znaczną część kapitału w działalność eksportową, co czyni je bardzo podatnymi na ryzyko nierzetelności potencjalnego partnera handlowego. Zatory płatnicze mogą zachwiać płynnością finansową firmy, a w najgorszym przypadku całkowicie wyeliminować ją z rynku. Warto bowiem pamiętać, że aby odrobić straty związane z jedną nieopłaconą przez kontrahenta fakturą, istnieje konieczność pozyskania kilku nowych zamówień. Firmy z sektora MŚP potrzebują naszego wsparcia i my jako KUKE oferujemy im pełen wachlarz rozwiązań, takich jak ubezpieczenie należności, faktoring czy gwarancje kontraktowe, pozwalające kompleksowo zabezpieczyć ich biznes w kraju oraz za granicą. MŚP mogą liczyć na naszą pomoc w doborze najlepszego rozwiązania, a także na naszą wiedzę dotyczącą specyfiki poszczególnych rynków, ich bezpieczeństwa oraz potencjału. [FOT. ARC]

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JANUSZ WŁADYCZAK wiceprezes KUKE

Polecane