Polskie firmy na największych targach motoryzacyjnych w Ameryce Płn.

  • PAP
opublikowano: 03-07-2018, 18:16

Polska Agencja Inwestycji i Handlu otworzy stoisko narodowe na największych targach motoryzacyjnych w Ameryce Północnej - INA PAACE Automechanika Mexico City 2018. W wydarzeniu wezmą udział również polskie firmy - poinformowała PAIH.

Jak wskazała Agencja, stoisko narodowe ma być punktem kontaktowym dla naszych producentów planujących ekspansję na rynku północnoamerykańskim, a także miejscem spotkań biznesowych.

Polscy przedsiębiorcy, jak wskazała szefowa biura PAIH w Meksyku Patrycja Staszewska, będą tam mogli uzyskać informacje o lokalnym rynku motoryzacyjnym i uzyskać pomoć w kwestiach związanych z wejściem na rynek i meksykańską kulturą biznesu.

Tegoroczne targi INA PAACE Automechanika Mexico City odbędą się 11-13 lipca w CitiBanamex Centre w mieście Meksyk. Organizatorzy szacują, że 600 wystawców z całego świata biorących udział w targach odwiedzi ponad 25 tys. osób. "Udział w wydarzeniu zadeklarowało też już pięć polskich firm, wśród nich Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), która zorganizuje stoisko narodowe nr 2023" - zaznaczono. Jak podkreśliła Agencja, targi są szansą dla polskich producentów części samochodowych na pozyskanie nowych odbiorców.

Według eksperta PAIH Bartosza Mieleckiego z Polskiej Grupy Motoryzacyjnej Meksyk dla polskich producentów części samochodowych "jest dziś oknem na świat motoryzacji". "To efekt dynamicznie rozwijającej się gospodarki, bliskiego sąsiedztwa największych gospodarek świata i wciąż obowiązującego Północnoamerykańskiego Układu Wolnego Handlu NAFTA czy umów handlowych z 45 krajami" - zaznaczył. Dodał, że przykładem sukcesu polskich firm na tamtejszym rynku jest np. Grupa Boryszew, która w Meksyku od 2015 roku produkuje i dostarcza przewody klimatyzacyjne dla Audi i Volkswagena czy firmy Bury - dostawcy zaawansowanych systemów multimedialnych.

Jak wskazała PAIH, polscy producenci części samochodowych coraz aktywniej działają w Meksyku. Np. w listopadzie w fabryce Maflow rozpocznie się produkcja komponentów przeznaczonych do samochodów Teramont - poinformowała Agencja. Projekt ma być realizowany do 2022 r. Swoją ekspansję rozszerzy również Sanok Rubber, czołowy producent systemów uszczelnień karoserii samochodowych jak i antywibracyjnych do amortyzatorów, układu wydechowego i kierowniczego oraz wahaczy. W tym roku duży kontrakt podpisała również firma TIP-TOPOL, największy w Polsce producent membran do zawieszeń pneumatycznych.

Sektor motoryzacyjny jest jednym z najważniejszych sektorów gospodarki meksykańskiej. Według Stowarzyszenia Przemysłu Motoryzacyjnego (AMIA) w 2017 roku osiągnął rekordowo wysoki poziom zarówno w produkcji, jak i w eksporcie. Prognoza AMIA na 2018 r. to produkcja 4 mln sztuk i eksport 3,2 mln sztuk. "Dziś to 6. producent aut na świecie wytwarzający 20 proc. pojazdów w Ameryce Północnej. W tutejszym sektorze, wytwarzającym 3 proc. PKB zatrudnionych jest 870 tys. osób w 2,5 tys. firmach obecnych w 19 stanach" - oceniła PAIH.

Obecnie 80 proc. produkcji motoryzacyjnej Meksyku jest przeznaczona na eksport - wskazała Agencja. "Wartość handlu między naszymi krajami to ponad 1,2 mld dolarów. Meksyk jest trzecim w regionie eksporterem do Polski i drugim importerem polskich produktów. Wymiana ta będzie rosnąć, a części samochodowe niewątpliwie będą jej kołem zamachowym" – wyjaśniła Staszewska. Dodała, że Meksyk, w którym mieszka przeszło 127 mln ludzi, jest ogromnym rynkiem zbytu, a jego gospodarka w 70 proc. opiera się na handlu zagranicznym.

"Warto zwrócić uwagę nie tylko na eksport, ale również na fakt, że po drogach Meksyku, będącego jednym z najbardziej zaludnionych państw na świecie, porusza się ponad 30 milionów aut" - podkreśliła. Zgodnie z prognozami gospodarczymi, do roku 2020 liczba pojazdów wzrośnie o 22 proc. "Wszystko to powoduje, że popyt na części samochodowe rośnie dynamicznie a wartość rynku części zamiennych osiągnie 28 miliardów dolarów" - powiedziała.

Jak podkreśliła PAIH, Polska jest jednym z największych na świecie producentów części samochodowych. W naszym kraju jest zarejestrowanych ok. 2,8 tys. firm, w których pracuje 175 tys. osób. W 2017 roku wartość eksportu polskiego rynku motoryzacyjnego wyniosła 25 miliardów dolarów, co odpowiada 13 proc. wartości całego polskiego eksportu. Głównymi odbiorcami polskich wyrobów są: Niemcy, Włochy oraz Wielka Brytania.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane