Polskie firmy na tarczy?

Katarzyna Kapczyńska
27-07-2007, 11:32

Kto zyska na tarczy w Polsce? Może budowlanka i zbrojeniówka. Może, bo przedstawiciele tych branż nie liczą na  kokosy.

Przez wiele lat offset rozbudzał nadzieje polskich firm zbrojeniowych i cywilnych. Jednak po kilku latach realizacji projektów kompensacyjnych rodzimi przedsiębiorcy nauczyli się, że z Amerykanami biznes można zrobić tylko pod warunkiem, że opłaca się on obu stronom, a nakazy offsetowe ich do tego nie zmuszą.

Czy podobnie jak offset, dziś nadzieje przedsiębiorców rozbudzi tarcza? Firmy liczą na inwestycje, ale z umiarkowanym optymizmem.

— Na razie na umieszczeniu tarczy w Polsce zyskać może tylko sektor budowlany i firmy specjalizujące się w budowie infrastruktury wojskowej. Chcielibyśmy, aby zyskał także sektor obronny. Przedstawiliśmy nasze propozycje. Będziemy negocjować z amerykańskimi agendami — mówi Sławomir Kułakowski, szef Polskiej Izby Producentów na Rzecz Obronności Kraju.

W profity dla zbrojeniówki wierzy też Artur Trzeciakowski, wiceprezes Bumaru.

Prezes Kułakowski dodaje, że firmom zbrojeniowym zależy, aby Amerykanie zbudowali w Polsce centrum badawczo-rozwojowe, w którym pracowaliby nasi naukowcy na potrzeby firm.

— Nie można wykluczyć, że jeśli w Polsce zostaną rozmieszczone elementy tarczy, to utracimy niektóre rynki wschodnie. Musimy to sobie zrekompensować. Zależy nam, by w przypadku tarczy wprowadzić rozwiązania podobne jak w programie AWAX (program wczesnego ostrzegania). Zależnie od tego, na jaką kwotę państwo zaangażuje się w program, na taką firmy, które go realizują, udzielą kompensat — dodaje Sławomir Kułakowski.

Program AWAX w Polsce realizuje także Boeing. Wiele firm liczy na współpracę przy programie wczesnego ostrzegania, a nie przy tarczy.

— Nie widzę szans dla firm obronnych przy współpracy w ramach tarczy. Jesienią Boeing ma w Polsce zorganizować konferencję o planach współpracy z polskimi firmami. Będziemy w niej uczestniczyć, ale wcześniej zamierzamy zaproponować mu współpracę — jednak raczej przy AWAX — mówi Krzysztof Krystowski z AVIO Polska i były wiceminister gospodarki odpowiedzialny za offset.

Podobnie jak prezes Kułakowski uważa, że na tarczy zyska głównie budowlanka.

— Może, ale nikt z nami nie rozmawiał — mówi Dariusz Słowiński, szef Strabaga.

Podziel się swoimi opiniami na temat tarczy z internautami. Zachęcamy też do wzięcia udziału w sondzie na stronach portalu pb.pl!


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Polskie firmy na tarczy?