Polskie firmy skorzystają

Konfederacja Lewiatan
opublikowano: 21-09-2017, 22:00

Komentarz Konfederacji Lewiatan

Zdaniem Konfederacji Lewiatan wejście w życie umowy CETA jest dla polskich przedsiębiorstw korzystne. Znosi ona bariery celne i w prawie do udziału w procedurach zamówień publicznych w Kanadzie zrównuje firmy unijne z kanadyjskimi. Tworzy większe szanse dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw, bo zostały przewidziane dodatkowe mechanizmy wspierania wymiany handlowej i uproszczone procedury celne.

Polscy przedsiębiorcy znacznie więcej towarów do Kanady eksportują niż sprowadzają, zatem CETA dodatkowo poprawia warunki naszego eksportu. Ułatwia także polskim specjalistom znajdowanie zatrudnienia na rynku kanadyjskim, obejmuje uproszczone procedury delegowania pracowników i wprowadza wzajemność w uznawaniu kwalifikacji. Należy jednak pamiętać, że firmy, które chciałyby skorzystać z pełnego potencjału umowy, powinny zarejestrować się przed końcem roku w bazie eksporterów REX.

CETA w pełnej wersji jest pierwszą umową, która wprowadza nowy sposób rozstrzygania sporów inwestycyjnych. Przewiduje m.in. stabilny mechanizm ich rozstrzygania, powołanie trybunału, a także uzupełnienie procedury o drugą instancję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konfederacja Lewiatan

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane